čtvrtek 21. listopadu 2019 Albert

Hradozámecká noc letos začne na zámku v Náměšti. Lidé zažijí netradiční prohlídky

Celorepublikové slavnostní zahájení akce Hradozámecká noc, která nabídne netradiční prohlídky památek, se letos uskuteční na zámku v Náměšti nad Oslavou. Akce bude na Vysočině Roku renesanční šlechty. Památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) na Vysočině zahájí novou sezonu 1. dubna. Pro návštěvníky se otevřou brány zámků v Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicích nad Rokytnou a Telči a také hradu Lipnice, dnes řekl ředitel českobudějovického pracoviště NPÚ Petr Pavelec.

Lidé si během dubna budou moci projít prohlídkové trasy o sobotách a nedělích, jen zámek Telč bude mít v dubnu otevřeno každý den kromě pondělí.  Během Velikonoc mají všechny objekty otevřeno na Velký pátek i Velikonoční pondělí. „V Jaroměřicích nad Rokytnou začnou přípravy na oslavy Velikonoc již v pátek 7. dubna, kdy na zámku pořádáme Moravské pašije,“ uvedl kastelán Radim Petr. Renesanční sály na zámku v Telči budou od středy 12.  dubna do Velikonočního pondělí vyzdobeny květinami a velikonočními dekoracemi. O Bílé sobotě bude na nádvoří jarmark s tvořivými dílnami a vystoupením folklórního souboru.

NPÚ bude letos pokračovat v projektu Po stopách šlechtických rodů. Po úspěšném Lucemburském roku a oslavách výročí narození Karla IV. přichází Rok renesanční šlechty. „Na vybraných památkách po celé republice budou probíhat výstavy a doprovodné programy zaměřené na renesanci. Projekt byl zahájen výstavou na Pražském hradě Mars a Venuše,“ uvedl Pavelec.

Součástí Roku renesanční šlechty bude právě i Hradozámecká noc. Slavnostní celorepublikové zahájení akce se koná na náměšťském zámku 26. srpna.  „Návštěvníci se mohou těšit například na mimořádně otevřenou oratoř zámecké kaple s výstavou šestidílné Bible kralické,“ řekl náměšťský kastelán Marek Buš.

Hrad Lipnice se k Roku renesanční šlechty připojí symbolicky vyvěšením hradní vlajky starého italského rodu de la Torre neboli pánů z Thurnu.  „Thurnové ve druhé polovině 16. století oblékli středověký hrad do renesančního kabátu,“ připomněl kastelán Marek Hanzlík.

Na zámku v Telči zase lidé uvidí v červnu výstavu renesančních květinových vazeb. O prázdninách budou na zámku kostýmované prohlídky renesančních sálů pro děti s názvem Z Itálie do Telče aneb Po stopách kavalíra.

NPÚ chce letos veřejnosti také připomenout význam krajiny. Na zámku v Jaroměřicích bude v květnu výstava Proměny zámeckého areálu v Jaroměřicích nad Rokytnou. Výstava Telč v průběhu staletí seznámí v červenci a srpnu návštěvníky zámku s historickým vývojem telčského panství od poloviny 17.  století do roku 1945.

Autoři | Foto www.zamek-namest.cz

Štítky zámky, Náměšť, Jaroměřice, Telč, Lipnice, památky, Hradozámecká noc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.