Aktuálně

Malba je o všech rodičích, kteří ztratili své děti ve válce, říká autor graffiti na jihlavském nádraží více...

Dvojka je jednička. Ve Žďáru slavili sedmdesát let od otevření základní školy více...

Vysočina má nové památky včetně synagogy v Habrech. Zde je jejich přehled

Autoři | Foto Stonařov/Facebook

Rabínský dům v Pacově, synagoga v Habrech, zemědělská usedlost u Šlapanova, lovecký pavilon Vápenice v Březníku a dřevěná budova školní tělocvičny ve Stonařově, postavená původně pro Hitlerjugend, jsou novými památkami v Kraji Vysočina. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Ilona Ampapová. Nemovitých kulturních památek jsou na Vysočině téměř tři tisíce. Nové byly vyhlášené v závěru loňského roku.

Pacovský rabínský dům je z konce 18. století. Byla v něm škola, kterou navštěvovalo až 50 žáků, i byt rabína. Rodina posledního pacovského rabína Natana Guttmanna obývala dům do roku 1942. Nyní ho k občasným výstavám využívá spolek Tikkun Pacov, který usiluje o obnovu židovských památek ve městě.

„Bývalý rabínský dům má hodnoty jak urbanistické, architektonické a historické, tak symbolické. Můžeme ho chápat jako prvek doplňující soubor židovských památek připomínající dějiny židovské menšiny v Pacově a životy občanů spojených s tragédií holokaustu, ale i jako svébytný památkově hodnotný objekt," uvedl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Libor Karásek.

Kulturní centrum v Habrech 

Synagoga v Habrech je pravděpodobně z roku 1822. Před druhou světovou válkou přenechala haberská židovská obec synagogu evangelické církvi a od roku 1968 v ní bylo kino. Loni ji do svého vlastnictví získal spolek Habry. Chce ze synagogy kulturní centrum, které by mohlo připomínat i rodáka z Habrů, zakladatele Lidových novin Adolfa Stránského (1855 až 1931). ČTK to už dřív za spolek řekla Alena Jindrová.

Usedlost u Šlapanova je podle Karáska hodnotná urbanisticky i kulturně. S dochovanou výzdobou a nápisy dokládá historii německého jazykového ostrova.

Dřevěný objekt ve Stonařově 

S německým jazykovým ostrovem v centru Vysočiny je spojený i dřevěný objekt ve Stonařově. Byl postaven za druhé světové války jako ubikace Hitlerjugend Landdienst, tedy pro německé chlapce, kteří v nacistické mládežnické organizaci měli pomáhat při zemědělských pracích. Po úpravách v roce 1948 byl v něm vznikla tělocvična. Stát objekt prohlásil za památku, i když s tím obec, která budovu vlastní, nesouhlasila. Podle Karáska je ale zachování stavby raritou, obdobné stavby byly dřív ničeny.

Mezi novými památkami je i kamenný objekt nazývaný Vápenice. Přibližně v polovině 19. století ho dali postavit majitelé panství Náměšť nad Oslavou. Byl součástí rozlehlé honitby loveckého zámečku na Vlčím Kopci vystavěného pravděpodobně podle návrhu architekta Josefa Kornhäusela v roce 1830. „Lovecký pavilon Vápenice je architektonicky hodnotným prvkem širší kulturní krajiny s významnou vazbou na další kulturní památky náměšťského panství postavené rodem Haugwitzů. Zajímavý a kvalitně provedený příklad nezvyklé oborní stavby odpovídá představám o romantické krajinotvorbě té doby," dodal Karásek.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky památky, kultura, Vysočina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.