Aktuálně

Ostrůvky na náměstí lidé kritizují. Nejsou esteticky ideální, ale prioritou je bezpečnost, reaguje radnice více...

Auto srazilo dva mladíky, kteří ve čtvrtek dopoledne jeli v Jihlavě na kole po chodníku. Ani jeden neměl přilbu více...

Kolem Batelova na Jihlavsku najdeme Batelavičky. Za příběh, který žijeme, jsme moc rádi, říkají tři nadšenci více...

Památkáři v Telči chystají výstavu modelů vojenských letadel. Začíná ve středu

Autoři | Foto www.militaria.cz

Telčské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) připravuje výstavu modelů historických vojenských letadel. Výstava s názvem „Od bratří Wrightů k dnešku. Historie letectví v díle plastikových modelářů (nejen) z Vysočiny“ začne v sídle NPÚ v Lannerově domě ve středu a potrvá do 10. března. Je zacílena na vojenské letouny z 20. století a počátku 21. století. Návštěvníci se seznámí i s historií vojenských letadel.

Výstava prostřednictvím modelů mapuje více než stoletou historii letectví od prvních letounů těžších než vzduch až po současnost reprezentovanou modelem bezpilotního letounu, který sloužil v roce 2011 na jedné z vojenských misí. „Návštěvníci uvidí nejvíc modelů letadel z druhé světové války, která je modelářsky nejvděčnější. Budou tam také modely strojů z bojišť první světové války a z válečných konfliktů v Koreji a Vietnamu,“ řekl archeolog telčského pracoviště NPÚ Pavel Macků.

Ve vitrínách lidé najdou modely běžných sériových strojů, ale i prototypů a různých experimentálních letounů. Je mezi nimi například model letounu Messerschmitt 163 Commet, který jako první překonal rychlost 1000 kilometrů v hodině.

Mezi exponáty je například také model těžkého bombardovacího letounu Halifax, kterým byli nad území protektorátu dopraveni účastníci operace Anthropoid. Model pochází z expozice Muzea Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku. Část expozice se věnuje historii vzniku letounu Supermarine Spitfire, který tvořil spolu s letouny Hurricane základ britského stíhacího letectva během bitvy o Británii. „Letoun měl loni 80.  výročí prvního vzletu prototypu,“ uvedl Macků. Většina z přibližně 140 modelů je vyrobena v měřítku 1:48, další v měřítku 1:32.

Na výstavě mohou lidé vidět nejen modely letounů. Uvidí také vojenské odznaky, nášivky, prapory i součásti výstroje pilotů a získají stručný přehled o vývoji letectví a letecké techniky i vojenské historii. Zájemci mohou požádat o odborný výklad, popřípadě si sami přímo na místě najít potřebné informace v encyklopediích a odborných publikacích.

 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky vojenské letadlo, Národní památkový ústav, výstava, historie, letectví, Telč, Kraj Vysočina, druhá světová válka, první světová válka, památková péče, Jan Kubiš, bitva o Británii

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.