čtvrtek 21. listopadu 2019 Albert

Horácké divadlo v loňském roce navštívilo skoro 65 tisíc diváků. Lidem nabídlo osm premiér

Do Horáckého divadla v Jihlavě si loni našlo cestu 63 860 diváků, to je zhruba o 7 tisíc více než v roce 2015. Divadlo v roce 2016 hospodařilo s vyrovnaným rozpočtem. Náklady na provoz loni dosáhly 44,1 milionu korun, zatímco v roce 2015 činily provozní náklady 40,5 milionu korun. Divákům Horácké divadlo nabídlo osm premiér, víc než deset samostatných představení a speciálních akcí, vyjelo na šest zájezdů a představilo se na obrazovkách České televize, řekla mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Kraj Vysočina jako zřizovatel poskytl divadlu na úhradu provozních nákladů 31,1 milionu korun, ministerstvo kultury přispělo necelým milionem korun. Město Jihlava věnovalo loni divadlu 26 tisíc korun na financování jazzových koncertů v divadelním klubu.

„Hranici 60 tisíc diváků překročilo Horácké divadlo naposledy v 90. letech minulého století,“ řekla mluvčí. Velký počet diváků podle ní odpovídá růstu počtu odehraných představení. V porovnání s rokem 2015 to bylo o 26 repríz vlastních inscenací a šest hostujících představení více. Stejně tak odpovídá nárůstu odehraných představení meziroční zvýšení tržeb o přibližně 1,6 milionu korun. Přes milion korun tohoto navýšení pochází z tržeb mimo předplatné.

Loni se v Horáckém divadle odehrálo osm premiér, z toho pět činoherních inscenací, muzikál a pohádka na Velké scéně a vánoční hříčka na Malé scéně.  Pro veřejnost připravilo divadlo několik jednorázových přestavení a programů, například Jihlavský masopust, zakončení sezony na náměstí, den otevřených dveří a slavnostní zahájení sezony nebo akci s názvem Zažít město jinak. Diváci navštívili divadlo také při Noci divadel. Tradiční slavnostní večer předávání ocenění Horác, který se loni konal opět na Velké scéně, byl rozšířen o ocenění Herecké asociace Malá Thálie.

Více programu pro rodiny s děrmi 

Horácké divadlo loni ve své 77. sezoně novým cyklem Pohádkové neděle rozšířilo nabídku pro rodiny s dětmi. „Každou první neděli v měsíci jsou na programu střídavě vlastní a hostující pohádky, přičemž cyklus sobotních Pohádkových čtení na schodech pokračuje,“ uvedla Kvíčalová.

Vstupné na vlastní inscenace loni v září Horácké divadlo zdražilo o sedm procent. Podle Kvíčalové je však cena vstupenky v celorepublikovém srovnání stále jedna z nejnižších. „Zhruba o 15 procent se v 77. sezóně navýšila cena vstupenky na hostující představení, což bylo nutné v kontextu růstu cen za nakoupená představení,“ dodala mluvčí.

Horácké divadlo má 20 abonentních skupin, které využívá 4637 předplatitelů.  Loni zaměstnávalo 72 lidí, zvýšení o čtyři pracovní místa oproti roku 2015 souvisí s rozšířením hracího plánu. Jde o specializované pracovníky zákulisního personálu, počet 20 stálých hereckých angažmá zůstal beze změny.

Autoři | Foto Facebook: Horácké divadlo Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.