S jihlavskou architekturou od období pozdní secese po současnost seznámí veřejnost připravovaná výstava s názvem Funkce a styl: jihlavská moderní architektura. Návštěvníci na fotografiích uvidí architektonicky zajímavé objekty ve čtyřech kompaktních historických celcích. Urbanistické souvislosti zastřešují významné časové milníky: rok 1918, 1945, 1989 a současnost. Podle Petra Dvořáka ze spolupořádajícího Státního okresního archivu v Jihlavě je hlavním účelem výstavy poukázat na estetickou hodnotu budov i kontroverzi, s níž se nezřídka střetávají.
"Smyslem výstavy není kriticky zhodnotit jednotlivé budovy, ale udělat z návštěvníka objevitele a upozornit ho na existenci zajímavé a mnohdy i cenné moderní architektury, jejíž ochraně věnují pracoviště památkové péče na území Kraje Vysočina minimální pozornost," uvedl Dvořák.
Fotografie zachycují i už neexistující objekty, jako nedávno zbouraný, architektonicky hodnotný infekční pavilon z 60. let minulého století v areálu nemocnice od pražského architekta Karla Ossendorfa. Na dalších fotografiích jsou budovy, jimž demolice bezprostředně hrozí. Jsou to například neorenesanční kasárna ve Vrchlického ulici z let 1886 až 1887 od vídeňského architekta Franze Grubera nebo funkcionalistický hospodářský pavilon ve staré nemocnici od evropsky uznávaného architekta Bohuslava
Fuchse z přelomu 30. a 40. let minulého století.
Výstava v Domě Gustava Mahlera bude zájemcům přístupná od 9. září do konce října. Město Jihlava jako její spolupořadatel zdarma zpřístupní elektronickou knihu obsahující veškeré texty i fotografie.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.