Horácká galerie v Novém Městě na Moravě plánuje opravit postupně druhé nádvoří zámku, ve kterém sídlí. Pracuje na vizi obnovy, zahrnující rekonstrukci nádvoří, novostavbu depozitáře obrazů a přestavbu starších objektů na odborné dílny, knihovnu či kavárnu. Záměr by měl plynule navázat na stavbu depozitáře skla a plastik, která začala letos zjara a měla by být dokončena v polovině roku 2026.
Galerie sídlí v prostorách novoměstského zámku na Vratislavově náměstí. Zhruba polovina objektu podstoupila v minulosti významnou rekonstrukci a slouží nyní k výstavním a kulturním účelům. Druhá, provozní část, na opravy teprve čeká. Budou vycházet z připravované vize, kterou zpracovává novoměstský architektonický ateliér Maviom Architekti a která navazuje na dřívější architektonickou studii.
„Podle návrhu by se do zrekonstruovaných budov měla přestěhovat galerijní knihovna, měly by zde vzniknout nové depozitární a edukační prostory, dílny i moderní restaurátorské pracoviště. V objektu dnešní takzvané kovárny mezi prvním a druhým nádvořím se uvažuje o vybudování kavárny a nových toalet," řekla Věra Staňková, ředitelka Horácké galerie zřizované Krajem Vysočina.
Velkou změnou by měla být novostavba umístěná mezi administrativní budovou a depozitářem skla a plastik. Architekti ji navrhli v jednoduchém tvaru kontrastujícím s okolní historickou zástavbou. Podle ředitelky zejména proto, aby bylo možné maximálně využít její prostor. Je potřeba, aby se do ní vešlo na 1300 obrazů, které má galerie ve svých sbírkách, a taktéž vzniklo místo pro budoucí rozšiřování sbírek.
Aktuálně budovaný depozitář skla a plastik nabídne přes 400 čtverečních metrů pro uložení uměleckých děl. Jen plastik má galerie téměř 1900. Depozitář se staví v bývalé hospodářské budově na místě někdejších stájí. „Hmota objektu a jeho historické obvodové zdivo byly zachovány. Provedena byla také nutná injektáž stávajících konstrukcí a odstraněn nepůvodní krov, který byl ve značně nevyhovujícím technickém stavu. Vytvořen byl nový krov s mírnějším spádem střechy dle původního historického tvaru. Podkroví objektu tak může plně sloužit hlavnímu účely této budovy," řekl hejtman Vysočiny Martin Kukla (ANO).
Stavebně bude depozitář dokončený v srpnu 2025. Následovat bude montáž regálů a stěhování. „Do přízemí budou soustředěny nejrozměrnější a nejtěžší předměty, zbylé části budou využity pro menší sochy a další sbírkové předměty ze skla," dodal Kukla.
Horáckou galerii ročně navštíví přes 11.000 lidí. Až do 12. ledna příštího roku v ní mohou vidět mimořádně rozsáhlou výstavu Kabaret loutka, kterou tvoří přes 200 marionet z let 1800 až 1950 ze soukromé sbírky Marie a Pavla Jiráskových. Svoje díla v galerii aktuálně vystavuje také sochařka Tea Smetanová. Výstava nazvaná Poločas rozpadu bude přístupná také do 12. ledna. Ve středu 27. listopadu pak galerie otevře fotografickou výstavu Pomocní andělé. Autorkou snímků je novoměstská fotografka Jana Mašterová, která svůj objektiv zaměřila na práci lidí pečujících o dlouhodobě nemocné. Výstavu zahájí známý český fotograf Jindřich Štreit.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.