středa 20. listopadu 2019 Nikola

Horácké divadlo chystá českou hru Kabaret z lágru. Na premiéru přijede britský autor Roy Kift

Šestou premiérou 77. sezóny Horáckého divadla v Jihlavě bude hra se zpěvy Kabaret z lágru britského dramatika Roye Kifta. V dramaturgii Kateřiny Jonášové připravuje inscenaci autentického kabaretu, který existoval během druhé světové války v Terezíně, režisérka Kateřina Dušková. Hlavního hrdinu, slavného německého herce a režiséra Kurta Gerrona, ztvární František Mitáš.

Gerron byl v Terezíně na přání nacistů nucen založit kabaret a také natočit nechvalně známý „dokumentární film“ o bezstarostném životě v terezínské pevnosti s názvem Vůdce daroval Židům město. Kift ve hře se zpěvy a kabaretními výstupy sleduje umělecké a životní dilema slavného herce, který byl krátce po dokončení filmu obviněn ze zrady a jako jeden z posledních zemřel na podzim 1944 v osvětimské plynové komoře.

První čtenou zkoušku Kabaretu z lágru absolvovali herci Horáckého divadla v polovině prosince přímo v Terezíně v půdních prostorách zrekonstruovaných Magdeburských kasáren přesně v prostoru, kde se původně kabaret hrál.

Hra byla pod názvem Camp Comedy s úspěchem uvedena v Německu, Francii, USA a v Polsku. České premiéry se v sobotu 4. února na Velké scéně Horáckého divadla zúčastní i autor Roy Kift. Použité písně a skeče jsou autentické, hrály se v německém a českém kabaretu v Terezíně v letech 1942 až 1944.

Autoři | Foto Facebook: Horácké divadlo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.