sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Kraj Vysočina má čtyři další kulturní památky. V loňském roce jich přibylo celkem osm

Smírčí kámen v okrese Žďár nad Sázavou, panská sýpka v Brtnici na Jihlavsku, bývalý panský pivovar v Čechtíně na Třebíčsku a secesní dřevěný altán v Havlíčkově Brodě byly v posledním čtvrtletí roku 2016 prohlášeny za kulturní památky. Celkem loni v Kraji Vysočina přibylo osm kulturních památek. ČTK to dnes sdělila Ilona Ampapová z telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).

Křížový smírčí kámen zvaný Pytlácký je v lese mezi obcemi Zubří, Koníkov a Vojtěchov na Žďársku. Podle legendy připomíná násilnou událost z roku 1569.  Vysoký deskový kámen obdélného tvaru má výrazně zkosené horní rohy. Na celou výšku čelní strany je na osu vytesán vystouplý reliéf latinského kříže a osm řádků lomeného písma. „Netradičně zpracovaný Pytlácký kámen představuje hodnotnou umělecko-řemeslnou práci, která se rozměry, zpracováním a stavem zachování vymyká z hojné lokální produkce smírčích kamenů,“ uvedla ředitelka telčského pracoviště NPÚ Martina Indrová.

Mohutná dvoupatrová budova vrchnostenské sýpky v Brtnici z konce 16.  století je historicky spjata s místním zámkem. Až na drobné zásahy se dochovala téměř v autentické podobě a zachovala si svůj historický vzhled včetně původních stavebních konstrukcí a prvků. Významné je také původní technologické vybavení sýpky.

Pivovar v Čechtíně byl poprvé písemně zmíněn roku 1591. V polovině 18.  století byl v produkci piva z 25 pivovarů na Třebíčsku na druhém místě. V roce 1884 byla jeho činnost ukončena. „Kompozičně ucelený areál bývalého pivovaru je hodnotným dokladem a ukázkou architektonické podoby velkého venkovského vrchnostenského pivovaru,“ uvedla Indrová.

Skoro tři tisíce nemovitých kulturních památek 

Secesní dřevěný altán z konce 19. století v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě představuje hodnotný a zajímavý příklad oktogonálního hudebního altánu s vyřezávanými prvky folklorního tvarosloví. Altán doplňuje městský park, ve kterém jsou umístěny i památkově chráněné pomníky významných osobností.

Kromě 2972 nemovitých kulturních památek, z toho 16 národních kulturních památek, se na území Kraje Vysočina nacházejí tři městské a tři vesnické památkové rezervace, 22 městských a pět vesnických památkových zón a jedna krajinná památková zóna. Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO je zapsáno historické jádro Telče, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a soubor židovské čtvrti, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa v Třebíči. Počet památek UNESCO je v Kraji Vysočina nejvyšší v ČR.

Autoři | Foto www.pivety.com

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.