sobota 8. srpna 2020 Soběslav

MFDF 2016: Letošní ročník doplní výstava na jihlavském Masarykově náměstí

Jubilejní 20. ročník MFDF Ji.hlava přiblíží fenomén dokumentárního filmu i svou vlastní historii obyvatelům města, turistům i festivalovým návštěvníkům přímo na jihlavském Masarykově náměstí. Součástí výstavy, jejíž vernisáž se uskuteční již dva týdny před festivalem, bude i první z objektů festivalové architektury – loňská ohniště nahradí velké dřevěné konstrukce připomínající regály.

„Autor festivalového plakátu Juraj Horváth položil svou letošní vizuální koncepcí otázku: Co si neseme na zádech? A přestože jeho výpověď je v mnohém metaforou vývoje nejen české společnosti, festivaloví architekti Josef Čančík a Vít Šimek nabízejí jednoduché řešení: Co sami nepotřebujeme, odložme na připravených regálech a věnujme jiným. Třeba pak i sami objevíme něco pro sebe,“ přibližuje letošní architektonickou tvář Marek Hovorka, ředitel MFDF Ji.hlava, a dodává, „Moc mě těší, že si práce našich architektů všimla i autorka nejnovější české architektonické ročenky. S pojmem architektura máme obvykle spojené objekty, které přetrvají staletí. To je ale velmi zúžené vnímání. Těší mě, že si i tato ‚křehká architektura‘ získala zájem a respekt české architektonické obce. Jihlavský festival je v tomto světový unikát a ukazuje, jak snadno lze oživit či proměnit nejrůznější místa i města.“

Dvacetileté výročí je vhodnou příležitostí k bilanci i přiblížení jihlavského filmového festivalu co nejširšímu spektru zájemců. Výstava bude instalována v prosklených City modulech, zajištěných firmou KOMA Modular, která se loni proslavila stavbou českého pavilonu Expo v italském Miláně. „Výstava bude přístupná na horním Masarykově náměstí téměř tři týdny doslova 24 hodin denně a jejím cílem je zaujmout jak náhodné kolemjdoucí, tak věrné festivalové diváky. Zaměříme se na fenomény jihlavského festivalu, mezi něž patří jeho výtvarná podoba, festivalová architektura, zájem o rozvíjení města i výrazné filmové počiny,“ přibližuje unikátní projekt Marek Hovorka. „Pokud máte doma některé ze vzácných artefaktů spojených s festivalem, neváhejte se na nás obrátit, rádi je vystavíme.“

Horní část jihlavského náměstí se tak na tři týdny promění v otevřenou výstavní expozici doplněnou o architektonický objekt – regál a prostor určený vzdělávacím aktivitám s názvem Maják, kde si bude již dva týdny předem možné zajistit či vyzvednout festivalovou akreditaci nebo zjistit potřebné informace týkající se blížícího se festivalového ročníku.

„MFDF Ji.hlava dlouhodobě patří mezi nejvýznamnější kulturní akce krajského města i celého kraje. Tímto výstavním projektem chceme pozvat nové diváky i přiblížit, co činí jihlavský festival výjimečným. A tím je podle nás aktivní snaha o zlepšení prostředí – a je stejně podstatné, zda jde o prostředí města, filmařské prostředí nebo povědomí a znalosti o dokumentární tvorbě. Právě tento komplexní přístup, uplatňovaný důsledně a dlouhodobě, je klíčem k zájmu a respektu, jakému se k naší radosti festival těší,“ bilancuje Marek Hovorka.

Tisková zpráva | Foto Lenka Dvořáková | Zdroj Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.