úterý 4. srpna 2020 Dominik

Na hradě Roštejn vzniknou nové expozice, podstatná část nákladů bude hrazena z dotace

Zastupitelé Kraje Vysočina dnes uvolnili téměř 70 milionů korun na předfinancování projektu vzniku nových expozic na hradě Roštejn na Jihlavsku. Celkové výdaje dosáhnou zhruba 75 milionů korun, podstatnou část by měla uhradit dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Spolufinancování projektu pěti miliony korun schválilo zastupitelstvo už loni v prosinci. Nové expozice by měly být zpřístupněny koncem roku 2020.

Podle vedoucího krajského odboru kultury Ladislava Seidla jsou expozice na Roštejně, který ročně navštíví kolem 40 tisíc lidí, už fyzicky i morálně zastaralé. Nové expozice by měly za využití moderních metod výstavnictví ukázat lidem hlavně exponáty ze sbírek jihlavského Muzea Vysočiny. Ke krátkodobým výstavám bude podle projektu možné využít prostor nyní obtížně přístupné kamenné věže.

V první z expozic, umístěné na klasické hradní prohlídkové trase, se návštěvníci dozvědí o historii hradu. Druhá trasa přístupná bez průvodce bude obsahově i způsobem instalace zaměřená na rodiny s dětmi.

Potřebné stavební práce by měly mimo jiné zahrnovat obnovu fasád, statické zajištění objektu, rekonstrukci autentických částí a prvků interiéru včetně pořízení bezpečnostního systému. Nezbytné bude také restaurování historických nástěnných maleb, které budou přímou součástí návštěvnických tras.

Foto www.telc.eu | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.