středa 12. srpna 2020 Klára

Jihlava v neděli ožije velkou havířskou poutí. Bude největší v novodobě historii města

Již tuto neděli, tedy 21. června, bude v krajském městě Vysočiny k vidění průvod krojovaných jihlavských havířů. Ten vyrazí z centra Jihlavy a vydá se ke Kostelu svatého Jana Křtitele. Poutí, mší a celodenním programem plným divadel, koncertů a tance si tak lidé připomenou svátek Jana Křtitele, patrona města Jihlavy.

Poté, co vloni oslavili stříbrnou historii města velkolepým Havířením, letos havíři chystají bohatší program než kdy dřív. „Po průvodu havířů a mši svaté ožije okolí kostelíku díky sedmi kapelám, čtyřem divadlům a dvěma folklorním souborům,“ vypočítává Milan Kolář ze spolku jihlavských havířů a dodává: „Návštěvníci se mohou těšit také na trh s rukodělnými předměty, výtvarné dílny, tradiční vaření na ohni nebo na výstavu velkoplošných fotografií z posledních ročníků průvodu.“

Tak jako každý rok, i letos vyrazí průvod jihlavských havířů na pouť ke Kostelu svatého Jana Křtitele z ulice Křížová. Průvod vyjde v 9 hodin a po slavnostní mši, která se odehraje v o půl hodiny později, odstartuje program pro celou rodinu, který je navíc pro všechny zdarma.

Vaření na ohni i velkoplošné fotografie 

„Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení a pohádky divadel T.E.J.P., Krtek, Teátr Víti Marčíka nebo představení slovenského mima Miro Kasprzyka. Divadla se budou střídat s muzikou swingového Bee Bandu, bluegrassových Pražců nebo středověkých Krless. Vystoupí také divoká worldmusic Bra Agas, harmonikář Jiří Hilčer nebo jihlavská Skřípácká muzika. Večírek završí světové hity v podání kapely Spaziergang,“ zve na bohatý doprovodný program Radovan Daněk, mluvčí jihlavské radnice.

Tradiční součástí havířské poutě u svatého Jána jsou rukodělné dílny, vaření na ohni a degustace všelijakých dobrot napečených a uvařených přáteli Jihlavského havířského průvodu. Novinkou je výstava velkoplošných fotografií, kde bude k vidění třicet nejlepších snímků z posledních pěti ročníků havířského průvodu.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Foto www.havirskypruvod.cz

Štítky havíři, pouť, průvod, historie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.