Řidiči městské autobusové dopravy v Třebíči zvažují vyhlášení stávkové pohotovosti. Žádají město, aby se podílelo na nákladech na zvýšení jejich mezd. Městská rada bude o věci jednat. Řidiči svůj požadavek formulovali v dopise, který v úterý 12. prosince předali starostovi Pavlu Janatovi (KDU-ČSL) a který má ČTK k dispozici. Městská rada se bude obsahem dopisu zabývat ve čtvrtek, řekl Janata.
Společnost Trado-Mad patřící do koncernu Icom transport provozuje městské autobusy v Třebíči od roku 2009. S účinností od ledna letošního roku získala novou osmiletou smlouvu. Na deseti linkách přepraví ročně asi 3,5 milionu cestujících.
Řidiči žádají v dopise o to, aby město zvýšilo platbu o 5,7 milionu korun, což by podle nich zčásti krylo zvýšení mzdových nákladů dané platnou legislativou. Autoři dopisu uvádějí, že firma Icom zajišťuje dopravní obslužnost i v dalších městech a krajích, kde již byly náklady na mzdy zvýšeny a příslušné městské a krajské úřady toto zvýšení akceptovaly. „Pokud nebude našim požadavkům vyhověno, byli bychom nuceni přistoupit i k dalším opatřením, jako je třeba vyhlášení stávkové pohotovosti,“ uvádějí řidiči v dopise vedení Třebíče.
Starosta Janata uvedl, že má pro jednání řidičů pochopení, zároveň ale zdůraznil, že není povinností Třebíče krýt zvýšené náklady na mzdy. „Rozumím požadavkům řidičů, protože ve mzdové politice koncernu Icom dochází k tomu, že tam kde se dohodli na navýšení ceny za dopravní obslužnost od objednavatelů, řidičům přidávají, a řidičům MHD říkají, že přidat nemůžou kvůli městu,“ řekl Janata. Jak jednání o této věci dopadnou, předjímat nechtěl.
Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva Icom transport, ČTK řekla, že řidiči požadovaná částka 5,7 milionu korun by pokryla 17 procent nákladů na zvýšení mezd nařízené vládou. „To znamená, že stále 83 procent navýšení musíme najít ve firmě,“ uvedla. Dodala, že na mzdy řidičů MHD již přispěla například Jihlava.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.