Dnes, 16:35
Jaro je z hlediska dopravy specifické. Na silnicích se objevují motorkáři a cyklisté, teploty jsou zrádné a po zimě navíc nemusí být stav silnic ani vozidel stoprocentní. BESIP proto připravil možnost nechat si zkontrolovat auto téměř zadarmo.
Se slunečnými dny se zákonitě nabízí otázka, zda už přezout pneumatiky. Podle koordinátorky dopravní prevence pro Kraj Vysočina Veroniky Vošické Buráňové je však zatím brzy. Ranní teploty jsou stále velmi nízké a v dubnu není výjimkou přízemní mráz nebo krátkodobé sněžení. Po zimě je pak dobré věnovat pozornost celkovému technickému stavu auta, které v posledních měsících dostalo zabrat.
Už v sobotu si mohou řidiči nechat tuto kontrolu provést odborníky v Havlíčkově Brodě. „Servisní mechanici BestDrive zkontrolují například stav pneumatik, brzd, kapalin nebo dalších důležitých částí vozidla, které mají zásadní vliv na bezpečnou jízdu,“ vyjmenovala Veronika Vošická Buráňová s tím, že cena bude symbolická – jedna koruna.
Program chystá BESIP společně s policií a hasiči. „K vidění bude například policejní vůz s radarem, kde si zájemci mohou vyzkoušet, jak funguje měření rychlosti v praxi. Hasiči nabídnou ukázky první pomoci a poradí, jak správně reagovat v případě dopravní nehody,“ nastínila krajská koordinátorka. Nebudou chybět ani drobné dárky pro návštěvníky.
Blížící se Velikonoce pak zvyšují riziko, že si řidič při návštěvě rodiny či přátel neodepře alkohol a následně usedne za volant. „I malé množství alkoholu zpomaluje reakce, snižuje schopnost správně vyhodnotit situaci a zvyšuje sklon k riskování. Řidič může mít pocit, že je v pořádku, ale ve skutečnosti reaguje pomaleji, hůře odhaduje vzdálenost i rychlost a snadněji přehlédne nečekané nebezpečí,“ varovala Veronika Vošická Buráňová.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?