Pátek, 18. července 2025, 19:30
V předklonu a opatrně. Tak se vydávaly na svou cestu do dočasného bydliště v zoo Jihlava samci žirafy Rothschildovy. Pozice v předklonu, ve které byli samci transportováni, je využívána kvůli snížení jejich těžiště, díky kterému je transport zvířete bezpečnější.
Transporty všech čtyř žiraf, kde figurovala Zoo Jihlava, zajišťovali jejich kolegové ze Zoo Dvůr Králové. Jejich profesionály oslovují i jiné evropské zahrady. Michal Šťastný pro Jihlavskou Drbnu popsal, jak se takový transport plánuje. „Priorit je celá řada, jde samozřejmě především o zajištění co největší pohody zvířete,“ sdělil. Do všech zoologických zahrad v Česku se dá s takovým nákladem vyjet, je však potřeba hlídat, aby mosty na trase měly minimální výšku čtyř metrů.
Čas a provoz na trase jsou také důležité, ale zvířata zvládnou i převoz trvající několik dnů. Auta proto mají v nákladovém prostoru klimatizaci a topení, nechybí ani zařízení pro krmení a napájení zvířat. „Transporty se nicméně plánují v závislosti na počasí a obvykle se vyhýbají příliš horkým nebo chladným dnům,“ vysvětlil Šťastný. Co se týká žiraf, jde podle řidičů o poměrně klidného cestujícího, cesty nebývají problematické.
Vzhledem ke své křehkosti a výšce, kdy mohou měřit až pět metrů, musí být žirafy přepravovány v adekvátně prostorném prostředku. Nepatří totiž mezi nejstabilnější, přesto se dnes daří jim během transportů zajistit bezpečnost. „V současné době jsou k dispozici dokonce přepravníky umožňující transport i více žiraf najednou. Ty mají posuvnou střechu, která je v momentě, kdy žirafa vchází přes koridor, vytažená do maximální výšky. Když je zvíře uvnitř, začne se postupně stahovat dolů tak, aby byl přepravní prostředek co nejvíce mobilní, zároveň ale transportovaným zvířatům poskytl dostatečný komfort,“ popsala mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.
Žirafa tak absolvuje cestu v mírném předklonu. „Tím, že jsou to vysoká zvířata, mají i vysoko těžiště, a jsou tak mnohem zranitelnější. Ve chvíli, kdy by auto začalo prudčeji brzdit, žirafa by mohla přepadnout, což by pro ni mělo fatální následky. Díky snížení těžiště těla je tak mnohem stabilnější. Není to pro ni úplně netypická poloha a během několikahodinového transportu v ní dokáže bez obtíží setrvat,“ vysvětlil hlavní liberecký zoolog Luboš Melichar. „V případě nocování se ale střecha zvýší, aby zvíře mohlo stát plně komfortně,“ dodal Šťastný.
Pondělí, 14. července 2025, 17:52
Jihlavská zoologická zahrada dnes převzala druhou ze tří očekávaných žiraf núbijských. Krátce po poledni chovatelé dovezli ročního samce z liberecké zoo. V následujících dnech čeká oba samce seznamování a pozvolné sbližování.
V Jihlavě jsou už všichni tři žirafí samci, přijeli z Ostravy, Liberce a Dvora Králové. „Nyní čeká všechny tři mladé samce postupné seznamování a zvykání si na sebe, což je proces vyžadující klid a čas, aby si mohli vytvořit zdravou sociální strukturu,“ informovala Simona Kubičková ze Zoo Jihlava. Pavilon žiraf může být ještě dočasně uzavřen, noví obyvatelé zoo ale budou k vidění na venkovním dvorku.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám