Správa železnic připravuje investice přibližně za miliardu korun na trati mezi Kostelcem u Jihlavy a Horní Cerekví na Pelhřimovsku. Největší proměna čeká stanici Batelov, v Horní Cerekvi bude postavená nová zastávka a zastávka v Dolní Cerekvi bude rekonstruovaná. Přípravné práce k této stavbě začnou v druhé polovině příštího roku, sdělila ČTK mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová. Trať bude také vybavená moderním elektronickým zabezpečovacím zařízením.
S výlukami mezi stanicemi Kostelec u Jihlavy a Horní Cerekev počítá Správa železnic od dubna do listopadu 2027. Projekt se týká úseku železnice mezi Havlíčkovým Brodem, Jihlavou a jihočeským Veselím nad Lužnicí. Správa železnic už na něj vybrala zhotovitele, jímž je sdružení firem AŽD Praha, Edikt a Colas CZ.
V Horní Cerekvi bude zastávka poblíž Havlíčkovy ulice, s kratší docházkou do centra. Nynější nádražní budovu tam Správa železnic nabídla k využití městu. Kvůli jejímu stáří, stavu, velikosti a počtu cestujících by rekonstrukce nebyla efektivní, uvedla mluvčí. Starostka Horní Cerekve Markéta Vaňková (bezpartijní) ČTK řekla, že samospráva o možném převzetí tohoto majetku zatím nerozhodla.
Stanice Batelov bude mít po přestavbě podchod s bezbariérovým přístupem na nová nástupiště. Před nádražní budovou bude parkoviště a stanoviště autobusů. Zastávka v Dolní Cerekvi bude po úpravách lépe vyhovovat pro zastavování rychlíků. Stavbaři budou také rekonstruovat všechny železniční přejezdy a tři mosty.
Nové elektronické zabezpečovací zařízení bude instalované mezi Horní Cerekví a Kostelcem. „Stavební úpravy čekají také výhybnu Spělov, která bude stejně jako celý úsek dálkově řízená z Batelova," uvedla mluvčí Nela Eberl Friebová.
Na železniční trati z Jihlavy do Kostelce bude výluka už letos, začne 2. června a potrvá do konce prázdnin. Souvisí to s přestavbou stanice Jihlava město na centrální dopravní terminál za 1,7 miliardy korun. Tato stavba začala vloni, se Správou železnic se na ní podílí město Jihlava.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám