Humpolec na Pelhřimovsku chce příští rok zprovoznit úsekové měření v místní části Rozkoš. Odhaduje, že několikamilionové náklady se mu na pokutách brzy vrátí. Přesné datum zahájení měření město podle starosty Petra Machka (HumpolecGO!) ještě nestanovilo.
"Jedna věc je zakoupit technologii a druhá věc je povolení, což obnáší mnohem větší čas. Takže předpokládáme, že pokud se to (zprovoznění) povede, tak spíš v druhé polovině roku. Ideální stav je alespoň v tom třetím kvartálu," řekl starosta Petr Machek. Náklady na pořízení technologie pro úsekové měření podle něj budou asi 2,5 milionu korun. Další statisíce jsou náklady na plat úředníka, který bude vyřizovat pokuty.
Po zkušenostech z měření v jiných obcích ale Humpolec očekává, že náklady by se mohly na vybraných pokutách vrátit v prvních měsících provozu, kdy je přestupků nejvíc. Odhaduje, že za prvních šest měsíců provozu vybere okolo pěti milionů korun. "V tom dalším půlroce to samozřejmě začne rapidně klesat, protože si všichni všimnou, že tam je úsekové měření," řekl Machek. Přesto lze podle něj očekávat další příjem z pokut ve výši 2,5 milionu korun. "Pak to bude klesat ještě víc, což je dobře, protože to je přesně ten účel, proč zřizujeme úsekové měření," dodal Machek.
Ze statistiky, kterou si město nechalo zpracovat na začátku března, vyplynulo, že 64 procent aut, která přes Rozkoš projela, překročila povolenou padesátikilometrovou rychlost. Měření trvalo sedm dní. Za tu dobu obcí projelo téměř 44 000 aut, 683 z nich jelo víc než 70 kilometrů v hodině. Devadesátikilometrovou rychlost v obci překročilo 65 aut. Za tento přestupek hrozí pokuta až 25 000 korun a zákaz řízení až na 1,5 roku. Při měření také několik aut jelo obcí rychlostí přes 130 kilometrů v hodině. Nejvyšší naměřená rychlost byla 204 kilometrů v hodině.
Z obavy o bezpečnost místní část Rozkoš dlouhou dobu o zavedení měření usilovala. Humpolec i kvůli tomu od ledna příštího roku zřídí městskou policii. Potřebuje strážníky, kteří jsou oprávněni posuzovat, že se přestupek stal.
Vedle dopravy v Rozkoši si město nechalo zpracovat statistiku provozu také v Okružní ulici. Podle starosty by to mohlo být další místo, kde se bude rychlost měřit. Po Okružní ulici projelo za týden asi 60 000 aut. Padesátikilometrovou rychlost překročilo 35 procent aut. Těch, která jela rychleji než 70 kilometrů v hodině, bylo 208 a 13 z nich jelo víc než 90 kilometrů v hodině. U nejrychlejšího auta byla naměřená rychlost 136 kilometrů v hodině.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.