Kriminalisté z Havlíčkobrodska informovali o čtrnácti případech podvodného jednání, při kterých lidé přišli o téměř deset milionů korun. Scénář podvodníků přitom bývá velmi podobný, jde o investici do kryptoměn, akcií či zlata a drahých kovů.
Přestože inzeráty slibují rychlý a vysoký zisk, případy většinou končí tak, že lidé přijdou o své úspory a mnohdy se i zadluží. „Pachatelé často používají sofistikované metody, aby přesvědčili oběť, že její investice jsou skutečné a výhodné,“ řekl Roman Adam, vedoucí oddělení hospodářské kriminality. Dodal, že rizika při investování jsou vysoká a vždy na straně investora.
Například žena z Chotěboře loni na podzim reagovala na reklamu slibující investice do zlata a ropných produktů. „Po zaplacení vstupního poplatku 5 500 korun ji telefonicky kontaktoval údajný bankéř společnosti a instruoval ji k dalším krokům. Žena následně v několika platbách zaslala více než 400 tisíc korun, domnívající se, že investuje,“ popsala komisařka Michaela Lébrová. Podvod si žena uvědomila ve chvíli, kdy měla zaplatit pět tisíc eur za uvolnění naspořených finančních prostředků.
O devět set tisíc přišel muž z Havlíčkova Brodu, kterého podvodník kontaktoval telefonicky. Měl pro něj nabídku výhodné investice do kryptoměn. „Poškozený se nechal přesvědčit a následně jednal podle pokynů podvodníka. Nejenže odeslal ze svého účtu několik plateb na údajný nákup kryptoměn, ale dokonce se nechal přesvědčit a vzal si úvěr ve výši 500 tisíc korun. Peníze z úvěru poté předal kurýrovi, který si pro ně osobně přijel,“ sdělila Lébrová.
Bezmála milion a půl vylákali podvodníci z mže z Chotěbořska. Reagoval na inzerát nabízející výhodné investice do amerických dolarů, zaregistroval se a pak navázal komunikaci s investičním poradcem. Ten ho instruoval, aby prostřednictvím virtuálního obchodu nakupoval dolary, a následně je převáděl do elektronické peněženky. „Zpočátku muž investoval vlastní finanční prostředky, ovšem když tyto rezervy vyčerpal, začal si půjčovat od svých známých,“ uvedla komisařka. Vše sledoval v podvžené aplikaci, která zobrazovala falešné zisky.
Snadný výdělek zlákal i další ženu z Chotěboře, která dostaa po telefonu nabídku investování do akcií s garantovanými měsíčními výnosy. „Žena podepsala elektronickou smlouvu a začala investovat. Zpočátku jí byly skutečně vypláceny výnosy, což ji přesvědčilo k dalším vkladům. Jakmile však oznámila, že už nemá další volné finanční prostředky, výplaty se zastavily a společnost s ní přestala komunikovat,“ informovala komisařka s tím, že podvedená celkově přišla o 450 tisíc.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Děkuji za osvětu; ještě zlepšit kontrolu gramatiky a pak již nebude co vytknout ... Vedle vynechávání písmenek, používáte i prapodivný výraz stran lokalizace místa → „z mže z Chotěbořska“... (... ??? ...)