Čt 13. 8. 2026Alena
Zdraví

Případů rakoviny mezi mladými přibývá. Prevence je důležitá, apelují onkologové

Nicolas Rosier4 minuty čtení28. 2. 2024, 11:14
Ilustrační foto
Ilustrační foto · Foto: Karolina Grabowska / Pexels

Výskyt nádorových onemocnění mezi dospívajícími a mladými dospělými postupně narůstá, přibližně asi o procento ročně. Informovali o tom lékaři z Masarykova onkologického ústavu na Žlutém kopci. Uvedli, že největší důraz je u této věkové skupiny potřeba klást na prevenci a včasnou diagnostiku onemocnění.

Odborníci upozornili na to, že mladí dospělí často bývají s onkologickým onemocněním diagnostikováni pozdě, protože u nich nikdo nepředpokládá, že by v tak mladém věku měli rakovinu. Přesto je v Masarykově onkologickém ústavu ročně diagnostikováno asi čtyři sta pacientů mezi osmnácti až třiceti lety. Nejčastěji se potýkají s nádory prsu, varlat, kůže, se sarkomy kostí i měkkých tkání, nádory štítné žlázy, mozku a míchy. Kromě solidních nádorů se u nich častěji vyskytují i některé lymfomy, například Hodgkinův lymfom. Po třicítce se přidávají nádory děložního hrdla a tlustého střeva. 

Nádorová onemocnění u mladých lidí jsou jiná než u dětí a starších dospělých, a to i v případě, že jejich název zní stejně. Některé nádory se vyskytují typicky v této věkové kategorii. Stejně tak se liší i spektrum a závažnost nežádoucích účinků protinádorové léčby,“ vysvětlil ředitel MOÚ Marek Svoboda

Největší riziko představují nádory varlete a prsu

Předním příčkám v četnosti diagnóz vévodí diagnóza zhoubného nádoru varlete. Potýká se s ní takřka stovka mužů ročně. Onemocnění zpravidla doprovází pouze lokální potíže, jako je zvětšení varlete, jeho zatvrdnutí či bolest v daném místě. Asi u desetiny pacientů nemoc metastazuje, což způsobuje bolesti zad, břicha, kašel, dušnost a další symptomy neurologické povahy. 

„Hlavní je nepodceňovat prevenci. Samovyšetřovat by se měl každý muž po sprše nebo koupeli automaticky. Stejně tak při popsaných potížích vyrazit k doktorovi, na místě není stud, v mladém věku hrajeme o čas,“ upozornil vedoucí lékař Kliniky komplexní onkologické péče MOÚ Radek Lakomý. Zdůraznil také, že právě stud bývá tím, co mladé muže zdržuje od včasné diagnózy. Lékařskou péči často vyhledají až na popud jejich partnerstva.

U mladých žen vede statistiky nádor prsu. Bohužel je také nejčastější příčinou jejich úmrtí. „Mladší pacientky nespadají do celoplošného screeningu, a proto jsou často diagnostikovány v pokročilejším stadiu. Současně u nich déle trvá stanovení diagnózy, což může mít negativní dopad na jejich prognózu," vysvětlila onkoložka Katarína Petráková. V současné době stoupá také výskyt rakoviny prsu v průběhu těhotenství, což lékaři odůvodňují zvyšujícím se věkem rodiček. 

Roste poptávka po psychologické péči

Mezi mladšími onkologicky nemocnými roste také zájem o psychologickou péči. MOÚ nabízí pacientům i jejich blízkým potřebnou podporu prostřednictvím krizových intervencí či dlouhodobé psychoterapie. „Pacienti v mladém věku si často nepřipouští, že by mohli rakovinou onemocnět. Jako psychologové nabízející podporu v nemoci vstupujeme na tenký led. Tito pacienti jsou osobnostně velmi křehcí a zranitelní, nemají ještě dostatek životních zkušeností ani informací, prožívají bouřlivé emoční stavy, které ještě plně neumí mít pod kontrolou," přiblížila vedoucí klinická psycholožka Radka Alexandrová

Z pohledu vývojové psychologie tato fáze nese jako hlavní úkol žít se vším, co k tomu patří. Je to období plné energie, dynamiky, hledání nových zážitků, vztahů, zkušeností, objevování sebe sama i vnějšího světa, zkoušení a posouvání hranic. Proto je tedy pro mladého člověka velmi těžké adaptovat se na život ohrožující onemocnění. O smrti a těžké nemoci nepřemýšlí do té doby, než je s ní tvrdě konfrontován,“ doplnila Alexandrová. 

Lidé v tomto věku bývají na základě dostupných dat často diagnostikováni později než je tomu u jiných věkových skupin. Začínají se léčit v pokročilejších stádiích onkologického onemocnění, psychologové se proto snaží zlepšit jejich vnímání kvality života, umožnit jim emoční ventilaci a vytvořit prostor pro uvolnění tenze. 

Svoboda zdůraznil, že klíčem k včasnému podchycení onemocnění je zdravý životní styl, eliminace kouření i alkoholu, preventivní vyšetření a řešení zdánlivě zanedbatelných zdravotních problémů. 

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Řidička se vyhýbala lesní zvěři. Manévr skončil havárií a zraněním čtyř lidíDoprava

Řidička se vyhýbala lesní zvěři. Manévr skončil havárií a zraněním čtyř lidí

K nehodě tří aut došlo v úterý 11. srpna kolem šesté hodiny večerní u Kochánova poblíž Stránecké Zhoře. Za nehodou zřejmě stála lesní zvěř, která vběhla na silnici.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéSpolečnost

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook