čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

V Měříně se před zraky tří tisícovek lidí již po dvanácté narodil Ježíšek

Téměř tři tisíce lidí včera, na Štědrý den, sledovaly na prostranství u kostela v Měříně na Žďársku tradiční biblický příběh o narození Ježíše Krista. Představení se uskutečnilo už podvanácté, zájem diváků byl pravděpodobně vůbec největší v historii.

Do celého představení o narození Ježíše se zapojilo přibližně 60 amatérských herců. Na přírodní scéně jim vypomohli dva velbloudi, dva koně, ovce a oslík. Stádo oveček hlídal spolu s pastýři ovčácký pes. V kolébce leželo živé půlroční miminko představující Ježíška. Stejně jako loni provedli diváky dějem dva vypravěči, tentokrát stylizovaní do role Štěstí a Smůly. Organizátoři také nachystali občerstvení. Vypilo se kolem 250 litrů svařeného vína a přibližně 200 litrů horkého čaje.

Letos jsme opět přepsali scénář. Děj je každoročně velmi podobný, ale snažíme se vždy přijít s něčím novým,“ upřesnila Tereza Motyčková z pořádajícího spolku Rybníkáři a přátelé. Přítomní diváci ocenili také novou scénu, přibyla další místa na mobilních tribunách.

Amatérských herců proti loňsku mírně ubylo. „Někteří ztratí zájem, když zjistí, co je za tím práce, dalším se rozrůstají rodiny,“ řekla Motyčková. Další přibližně padesátka lidí podle ní není vidět na scéně, ale dělá všechny ostatní potřebné práce.

Každý z diváků letos dostal drobný dárek. Organizátoři pro návštěvníky živého betléma nachystali kolem 5 tisíc upomínkových zlatých mincí připomínajících měřínský živý betlém.

Náklady na oblíbenou akci se podle Motyčkové se zájmem diváků zvyšují, letos dosáhly přibližně 250 tisíc korun. Spolek, který v Měříně připravuje i maškarní průvody, sportovní turnaje a další společenské akce, je uhradí z dobrovolného vstupného, z příspěvků sponzorů a dotací městyse. „Měřínský živý betlém patří k největším podobným akcím v republice,“ je přesvědčená Motyčková.

Včera se hrálo hned ve dvou časech. Dopoledne v 10 hodin a večerní představení začalo ve 20.30 hodin.

Foto Lenka Dvořáková | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.