sobota 4. dubna 2020 Ivana

Nové Město má nově pojmenovanou ulici. Připomíná židovskou rodinu Bradyových

Nové Město na Moravě má od ledna 2020 ulici nesoucí jméno za druhé světové války pronásledované židovské rodiny Bradyových. Pojmenování ulice Bradyových, v níž stojí gotická nemovitost s číslem popisným 13, ve které fašisty pronásledovaná židovská rodina bydlela, je výrazem úcty veřejnosti k aktivitám Jiřího Bradyho, který jako jediný z rodiny přežil druhou světovou válku a její zrůdnost vtiskl do knihy Hanin kufřík, který byl inspirován příběhem jeho vlastní sestry.

Nové pojmenování krátké spojnice mezi Vratislavovým a Palackého náměstím v centru Nového Města na Moravě je zároveň stálým připomenutím povraždění celé novoměstské židovské komunity.

Rodina Bradyových byla v hledáčku gestapa hned po začátku druhé světové války. Oba rodiče i sestra Hana zemřeli v koncentračních táborech, jediný přeživší Jan Brady válku přežil a do Nového Města na Moravě se vrátil. V roce 1949 emigroval do Kanady, celý život se angažoval v pomoci krajanům, přednášel o hrůzách druhé světové války. Příběh jeho rodiny bude připomínat jméno novoměstské ulice.

 Slavnostního pojmenování se 10. ledna 2020 zúčastnili zástupci vedení Nového Města na Moravě, za Kraj Vysočina náměstek hejtmana Vladimír Novotný, mezi čestným hosty nechyběl exministr kultury Daniel Herman nebo zástupci kanadského velvyslanectví.

Jiří Brady zemřel v roce 2019 v kanadském Torontu.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Tisková zpráva | Foto Městský úřad Nové Město na Moravě

Štítky Nové Město na Moravě, ulice, Brady

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.