Počasí dnes4 °C, zítra3 °C
Neděle 24. listopadu 2024  |  Svátek má Emílie
Bez reklam

ČEZ v Dukovanech spouští odolnější chladicí věže za miliardu korun

V Jaderné elektrárně Dukovany energetici testují první část odolnějších chladicích věží. Proti dosavadním 125 metrů vysokým věžím s přirozeným prouděním vzduchu jsou novostavby sedmkrát nižší a k chlazení vody používají mohutné ventilátory. Dokážou tak lépe odolávat zemětřesení, vichru a jiným extrémům počasí. V souhrnu jde o investici přes miliardu korun, řekl dnes novinářům mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

„Tato stavba výrazně posiluje bezpečnostní systém jaderné elektrárny,“ uvedl Bezděk. Jde o jedno z nejnáročnějších opatření, která pro Dukovany vyplynula ze zátěžových testů uskutečněných po havárii japonské elektrárny Fukušima. 

K chlazení zařízení Dukovan zatím sloužilo osm mohutných železobetonových chladicích věží. Poškodit by je ale mohl vítr s rychlostí přes 150 kilometrů v hodině. V minulých dvou letech proto byly v jejich sousedství postaveny dvě podstatně nižší budovy, z nichž každá obsahuje šest velkých ventilátorů. Ty by měly fungovat při vichru do 250 kilometrů v hodině, odolat by měly také zemětřesení kolem 5,5 stupně Richterovy škály, extrémnímu horku a srážkám. Elektrárna bude nadále používat oba způsoby chlazení.

Zkušebně je zatím provozována první budova s šesti ventilátory určená pro chlazení bezpečnostních systémů prvního a druhého výrobního bloku Dukovan.  Do ostrého provozu budou tyto věže uvedeny 1. dubna. Dostavěna je už i stejná druhá část věží s ventilátory pro zbývající dva jaderné bloky elektrárny. Pracovníci teď pracují na propojení technologií, zkušební provoz bude u druhé části věží zahájen v létě.

Dvěstěprocentní rezerva

V železobetonové konstrukci jsou ventilátory s lopatkami dlouhými čtyři metry umístěny odděleně. Každý ventilátor dokáže zajistit chlazení celého bloku. „Čili pro každý blok je tady dvěstěprocentní rezerva,“ uvedl Karel Ženíšek z projekčního útvaru elektrárny. Jedna budova s ventilátory zabírá plochu skoro 40 krát 27 metrů. Stovky metrů přívodního potrubí o průměru jeden metr zasahují šest až deset metrů pod zem.

Stejný systém chlazení podle Ženíška používají i jiné jaderné elektrárny v zahraničí. Elektrárna Temelín má rozstřikovací bazény. ČEZ je zvažoval i pro Dukovany, ale bazény by musely být rozsáhlé a do areálu už by se nevešly. „Takže jsme zvolili tohle kompaktnější řešení,“ řekl Ženíšek.

Elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2 040 megawattů. Vloni její roční výroba elektřiny v důsledku neplánovaných odstávek způsobených opakovanými kontrolami svarů klesla o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh). Nyní dodávají elektřinu do sítě tři bloky, čtvrtý je odstaven.

Autoři | Foto www.commons.wikimedia.org

Štítky Dukovany, ventilátor, chladicí zařízení, ČEZ, elektrárna, Jiří Bezděk, Karel Ženíšek, Fukušima

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

ČEZ v Dukovanech spouští odolnější chladicí věže za miliardu korun | Třebíčsko | Z kraje | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.