Třebíč zadala dvě zakázky na projekty z participativního rozpočtu za více než milion korun. V Jemnici nebo v Pelhřimově lidé o návrzích na zlepšení života ve městě teprve hlasují. Vyplývá to z vyjádření zástupců měst a z informací na městských webech.
U Základní školy Týnská nechá třebíčská radnice upravit veřejné prostranství. Vznikne tam i místo pro parkování aut. Druhou třebíčskou úpravou bude zvýšení bezpečnosti chodníku v ulici Nad Lesem. Cesta pro pěší, která je v prudkém svahu, je pokrytá dlažebními kostkami a za vlhka je velmi kluzká. „Dojde k výměně povrchu tohoto úseku za klasický asfalt. I zde byl poptávkovým řízením vybrán zhotovitel. Náklady u veřejného prostranství u Základní školy Týnská jsou 750 000 korun a u veřejné zakázky úpravy komunikace ulice Nad Lesem je to necelých 400 000 korun," řekl starosta Třebíče Pavel Pacal (Pro Třebíč). Třebíč s 34.000 obyvateli dává do participativního rozpočtu 3,5 milionu korun.
Asi čtyřtisícová Jemnice na Třebíčsku do něj vyčlenila 1,5 milionu korun. Do konce října mohou lidé hlasovat pro několik projektů, které radnice plánuje v následujících třech letech. Lidé navrhli postavit někde ve městě stolní betonový fotbálek, upravit hřbitov a zřídit na něm rozptylovou loučku, vybudovat komunitní zahradu nebo umístit na náměstí Svobody vodní prvek.
Na konci října chce výsledek hlasování o projektech participativního rozpočtu zveřejnit také šestnáctitisícový Pelhřimov, který do něj vyčlenil 750 000 korun. Novinkou letošního ročníku je možnost podpořit nejen menší projekty s rozpočtem od 40 000 do 250 .000 korun, ale také jeden větší projekt s rozpočtem od 250 000 do 500 000 korun. „Tím chceme dát šanci i větším a komplexnějším nápadům, které by mohly výrazně přispět ke zkvalitnění veřejného prostoru a života v našem městě," uvedl místostarosta města Karel Kratochvíl (KDU-ČSL).
Lidé navrhli upravit hřiště v ulici Slovanského bratrství a v Pichmannově ulici, vybudovat překážkovou dráhu ve Starém Pelhřimově, postavit herní prvky pro děti u cyklostezky na Rynárec. Na zábavu pro děti cílí i poslední návrh, podle kterého by ve městě fungovalo takzvané iHřiště spojené s mobilní aplikací. Vybrané návrhy se budou dělat příští rok. Participativní rozpočty má na Vysočině asi desítka měst.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.