Počasí dnes4 °C, zítra4 °C
Sobota 28. prosince 2024  |  Svátek má Bohumila
Bez reklam

Památkáři v Telči souhlasí s tím, aby byl třebíčský most typu Bailey Bridge památkou. Je poslední na Vysočině

Národní památkový ústav (NPÚ) v Telči souhlasí s tím, aby se třebíčský most typu Bailey Bridge, který slouží jako lávka pro pěší ke koupališti Polanka, stal kulturní památkou. Podnět podal před dvěma měsíci opoziční zastupitel Stanislav Neuman (Třebíč Občanům!), jak potvrdilo ministerstvo kultury.

Neuman řekl, že podnět podal proto, aby zůstala zachovaná ojedinělá památka na druhou světovou válku v Třebíči. Typ použitého mostu byl vyvinutý ve Velké Británii právě v období druhé světové války a po ní sloužil k obnově zničené infrastruktury. Podle Neumana je smutné, že by měla zmizet krátce před 80. výročím konce druhé světové války.

Regionální komise pro ústřední seznam kulturních památek při telčském pracovišti NPÚ o mostu jednala tento týden. „Komise se po relativně dlouhé diskusi a po zvážení všech jí známých skutečností rozhodla většinou hlasů doporučit most pocházející z druhé světové války k prohlášení za kulturní památku,“ uvedla v prohlášení. Památkáři zdůraznili, že most stejného typu již nikde na Vysočině není, v České republice jich je přes dvacet, ale pořád ubývají.

„Nelze také opomenout, že je již po desetiletí součástí ustáleného panoramatu údolí řeky Jihlavy v prostředí říčních lázní a s nimi vytváří širší kontextuální celek. Stopy starší barevnosti by mohly nasvědčovat, že most byl dokonce barevně sladěn s nátěry dřevěných staveb říčních lázní,“ uvedli památkáři. Památkově chráněné převlékárny říčních lázní navržené architektem Bohuslavem Fuchsem a vystavěné v letech 1933 a 1934 nechala radnice před několika lety s přispěním dotací renovovat za více než 12 milionů korun.

Lávka snese jen pětiletou vodu

Třebíčská radnice nyní plánuje, že most nahradí novou lávkou. Důvodem je především zajištění bezpečnosti a ochrany majetku. Vedení města hledá dodavatele stavby přibližně za deset milionů korun. Stavba má začít v září.

„Již několik let město posiluje svá protipovodňová opatření v záplavových oblastech, máme zpevněné a zvýšené břehy řeky právě v okolí stávající lávky na Polance až do centra města, kde toto opatření doplní i mobilní protipovodňové zábrany, které máme uskladněné. Jedním z kolizních bodů, který může způsobit při velké vodě značné škody, je právě současná lávka na Polance, která snese pětiletou vodu. Větší zatížení řeky by mohlo způsobit ucpání v místě, stržení lávky a rozlití řeky přes další protipovodňová opatření,“ uvedla mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

Podání podnětu k ministerstvu kultury podle Neumana znamená, že radnice nesmí s objektem do vydání rozhodnutí nijak nakládat. „Rozhodnutí orgánů památkové péče samozřejmě město ctí a bude ctít. Prozatím však ministerstvo kultury nezahájilo řízení o prohlášení lávky kulturní památkou, počkáme proto na jeho rozhodnutí,“ dodala Martakidisová. V plánu je podle ní snést původní lávku až po vybudování lávky nové.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Třebíč

Štítky památky, Třebíč, Bailey Bridge, NPÚ v Telči

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Památkáři v Telči souhlasí s tím, aby byl třebíčský most typu Bailey Bridge památkou. Je poslední na Vysočině | Třebíčsko | Z kraje | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.