Aktuálně

Nákup klidně o půlnoci. V Horních Dubenkách budou mít bezobslužnou prodejnu více...

FOTO: Jihlavou projíždí kamiony, i když nesmí. Denně padají desítky pokut více...

DRBNA HISTORIČKA: Horko vyhání Jihlavany k vodě dvě staletí více...

Senior předjížděl traktor, který začal odbočovat. Škoda je dvě stě tisíc více...

Čtrnáctiletou dívku z Chotěbořska se podařilo vypátrat, informuje policie více...

Tragédie pod Brněnským mostem. Policie ví o třech letošních případech více...

Policie hledá svědka nehody. Měl tmavé delší vlasy a černé SUV Škoda více...

Brankář Jakub Škarek do Finska nepůjde, v NHL podepsal smlouvu se San Jose více...

V dukovanské elektrárně bude ve středu okolo poledne mimořádná zkouška sirén

Autoři | Foto ekolist.cz

V Jaderné elektrárně Dukovany bude tento týden ve středu mimořádná zkouška areálových sirén. Kolísavý tón bude znít 140 sekund v pravé poledne a ve 12:15. Slyšet může být i v okolí elektrárny, upozornila veřejnost společnost ČEZ prostřednictvím tiskové zprávy.

Areálové sirény mají výrazný zvuk. Uslyšet je mohou lidé v autech projíždějících blízko elektrárny nebo i v okolních obcích. „Proto o této mimořádné zkoušce, na kterou není třeba reagovat, předem informujeme obecní úřady i obyvatele regionu," uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín.

Testování sirén vnitřního systému varování musí energetici v dukovanské elektrárně spouštět současně s pravidelnými celostátní zkouškami sirén varovného systému, které jsou obvykle každou první středu v měsíci. Elektrárna musí navíc v půlročních intervalech tyto sirény otestovat i při samostatné zkoušce.

Postupná výměna sirén 

V takzvané zóně havarijního plánování, již představuje dvacetikilometrové okolí elektrárny, provozují energetici dalších 238 sirén. Jsou centrálně pouštěné z krajských operačních a informačních středisek Hasičského záchranného sboru ČR, v případě potřeby také přímo z elektrárny. Mimořádná zkouška se jich týkat nebude. Tyto sirény se postupně vyměňují za nové, které vedle spouštění zvukového signálu umožní také sdělení důležitých informací, uvedla firma ČEZ.

Jaderná elektrárna Dukovany má čtyři výrobní bloky. Třetí blok byl odstavený 30. září kvůli pravidelné výměně části paliva za čerstvé, kontrolám a servisu zařízení. Odstávka by měla skončit v listopadu. Zbývající tři dukovanské bloky dodávají elektřinu do sítě. Od začátku letoška vyrobila dukovanská elektrárna 11,4 terawatthodiny (TWh) elektrického proudu.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, energie, jaderná, ČEZ, Dukovany, elektrárna, Hasičský záchranný sbor

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.