středa 27. ledna 2021 Ingrid

Podobu třebíčského festivalu Šamajim ovlivnil koronavirus. Ochutnávky jídel nebudou

Třebíčský festival židovské kultury Šamajim bude letos poloviční. Namísto obvyklých šesti dnů se bude konat jen tři dny. Kvůli opatřením proti koronaviru přijdou návštěvníci o hosta z Izraele nebo ochutnávky košer jídel. Přesto je o Šamjim podle Dáši Juráňové z pořádajícího městského kulturního střediska zájem, některé jeho části už rezervace zaplnily. Festival začne 6. srpna.

„Hodně velký zájem máme o komentované prohlídky židovského města s archivářkou Jitkou Padrnosovou, to je věc, která vždycky táhne. Ale i jinak mě překvapuje, že letos, ač je taková situace, lidé volají a rezervují si třeba celý festival," řekla Dáša Juráňová. Jen výjimečně lidé kvůli zhoršující se situaci s koronavirem na Vysočině v posledních dnech své rezervace zrušili.

Kvůli dodržení hygienických podmínek letos pořadatelé z programu vypustili v minulosti oblíbenou veřejnou snídani, na které se podávala košer káva nebo izraelské speciality. Bez přípravy a ochutnávky se bude muset obejít i přednáška věnovaná tradičnímu židovskému pokrmu gefiltefiš. V Zadní synagoze, která je místem konání festivalu, není instalovaná obvyklá výstava, aby panely zbytečně neubíraly místo pro návštěvníky. Vejde se jich dovnitř kolem dvou stovek.

Na festivalu vystoupí taneční soubor Yocheved, Strakův pojízdný cirkus nebo kapela Shirim Ashimir. Podrobný program je na webu městského kulturního střediska.

Účast hosta ovlivnila situace v Izraeli 

V sobotu 8. srpna měl vystoupit také Naftali Ďuro Fürstem, který žije v Izraeli. Je jedním z těch, kteří i díky třebíčskému rodákovi Antonínu Kalinovi přežili vězení v koncentračním táboře Buchenwald. Účast musel odříct kvůli zhoršující se situaci s koronavirem v Izraeli. V programu ho nahradí promítání dokumentu a beseda s Martinem Korčokem, vedoucím muzea holokaustu ve slovenské Seredi.

Šamajim, který se letos uskuteční posedmnácté, v uplynulých letech navštívilo asi 1000 lidí. V Česku se konají i další podobné přehlídky židovské kultury. O deset let delší tradici má festival v Boskovicích. V Holešově se letos festival připomínající židovskou kulturu slavil podvacáté.

V třebíčské čtvrti žila židovská komunita po staletí, události druhé světové války existenci tamní židovské náboženské obce ukončily, nacisté její obyvatele vyvraždili. Za komunistického režimu měla být čtvrť srovnaná se zemí, dnes jde o památku zapsanou na seznamu UNESCO.

Autoři | Foto kudyznudy.cz

Štítky kultura, židé, Šamajim, koronavirus, covid-19, Třebíč

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.