Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Čtvrtek 18. dubna 2024  |  Svátek má Valérie
Bez reklam

Na Vysočině je první prodejna, kde se dá nakoupit čtyřiadvacet hodin denně. Vstup umožní aplikace

V Humpolci na Pelhřimovsku otevřela družstevní síť Coop svou první automatizovanou prodejnu v Kraji Vysočina. Rekonstruovaný obchod se smíšeným zbožím v Kamarytově ulici je teď přístupný nepřetržitě sedm dní v týdnu.

Humpolecká prodejna je v Česku osmadvacátý obchod Coop, v němž si lidé mohou nakoupit i v hodinách, kdy tam není obsluha. „Přibývat budou další,“ řekl ředitel rozvoje a marketingu Lukáš Němčík.

První automatickou prodejnu s potravinami v Česku otevřela skupina Coop předloni ve Strakonicích. Do konce letoška by těchto obchodů mohlo být kolem stovky. „Spojujeme to s jejich rekonstrukcemi,“ vysvětlil Němčík. Uvedl, že ve městech zatím rozšířená doba prodeje pomohla zvýšit obrat v průměru asi o desetinu.

„Princip jakékoliv krádeže přece je, že o sobě nedáváte vědět, kdo jste a to, že kradete tajně.“
ředitel rozvoje a marketingu ve skupině Coop Lukáš Němčík

V menších obcích by podle ředitele mohl automatizovaný prodej přispět k udržení prodejen, pokud se tam nevyplatí mít prodavače osm hodin denně. „To řešíme tím, že tam dáme personál třeba na tři hodiny a zbytek času je automatizovaný prodej,“ sdělil Němčík. Podotkl, že záleží i na dohodě s obcemi.

Propouštět kvůli novému systému prodeje obchody nebudou. „My máme dlouhodobě podstav. Když už dochází k optimalizaci nějaké otevírací doby, tak se ti lidé jenom přesunou na jinou prodejnu nebo do jiného času,“ popsal manažer.

Jen od 18 let

Do automatizované prodejny lidé vstupují pomocí bankovní identity, v tomto režimu mohou nakupovat pouze lidé od 18 let. Díky tomu se dá prodávat i alkohol. Mladší ročníky si mohou nakoupit také, musí ale přijít v době, kdy je v obchodě personál.

V humpolecké prodejně jsou prodavačky ve všedních dnech od 6:00 do 17:00, bezobslužný prodej je v dalších hodinách. Využívat ho mohou třeba lidé pracující na směny. Nejdřív si stáhnou do mobilu aplikaci DoKapsy. Při placení použijí samoobslužnou pokladnu.

Provoz sleduje kamerový systém, výstupy vidí firma ostrahy. Předpoklad krádeží podle Němčíka v čase bez obsluhy snižuje to, že se každý zákazník dá identifikovat. „Princip jakékoliv krádeže přece je, že o sobě nedáváte vědět, kdo jste a to, že kradete tajně,“ uvažoval nahlas.

Pod značkou COOP funguje v republice 2400 prodejen. Prodejnu v Humpolci má Coop družstvo HB. Automatizované prodejny podle ředitele připravují i další družstva na území Vysočiny. Investice do automatizace je mezi čtvrt až půl milionem korun, podle velikosti obchodu.

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Alexas Fotos / pixabay | Zdroj ČTK

Štítky prodejna, nákup, Coop, aplikace, novinka, Humpolec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na Vysočině je první prodejna, kde se dá nakoupit čtyřiadvacet hodin denně. Vstup umožní aplikace | Pelhřimovsko | Z kraje | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.