čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Místní část Černovic dvakrát týdně zásobují vodou hasiči. Řešením je nový vrt

Dvakrát týdně musejí hasiči doplňovat vodu do vodojemu zásobujícího Střítež, malou místní část Černovic na Pelhřimovsku. Zatímco v minulých letech vysychaly povrchové studny hlavně na podzim, jsou nyní bez vody i přes zimu. Situaci má změnit napojení nového vrtu, který vodu dodá i do Černovic. Starosta Jan Brožek předpokládá, že práce asi za pět milionů korun by mohly začít ještě letos.

Soustava pěti povrchových studní podle Brožka dlouhá léta obci stačila. „Teď je ta situace dramaticky jiná a bohužel nevidím úplně naději, že by se to v dohledné době nějak zlepšilo," řekl starosta Jan Brožek. Řešením je podle něho nový vrt nedaleko Stříteže, který město nechalo zhruba za 500 tisíc korun vybudovat. Vrt dává 50 krychlových metrů vody denně, což je podle Brožka asi 20 procent spotřeby celých Černovic.

Podle připraveného projektu by měl vodu dodávat nejen do Stříteže, ale i do dalších místních částí. Zatím mu ale chybí stavební povolení. Město dává dohromady souhlasy majitelů pozemků, kudy vodovod povede. „Pokud nemáte souhlasy od všech, povolení nedostanete, proto se to trochu zdržuje. Byl bych rád, kdybychom stavbu zahájili letos," řekl starosta.

Černovice s deseti připojenými obcemi mají vlastní obecní vodovod, část obcí je propojených, takže vodu mohou sdílet. „Jsme napojeni i na externí zdroj, kde vodu nakupujeme," dodal starosta Brožek. Plánem města je společně s obcemi v okolí vybudovat vodovod, který by region napojil na vodní nádrž Švihov. „Pokud za pět let budeme mít projektovou dokumentaci se stavebním povolením, tak to bude velký úspěch," doplňuje Jan Brožek.  

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky hasiči, sucho, Černovice, voda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.