Dnes, 06:57
V pondělní podvečer se v tělocvičně ZŠ T. G. Masaryka sešli Jihlavané, kteří chtěli vědět více o budoucí podobě přilehlého parku M. R. Štefánika. Půjde o revoluční proměnu, svou vizi představil a s lidmi prodiskutoval Jiří Richter, který se podílel také na stavbě Horácké multifunkční arény.
„To, co vypadá úplně katastrofálně, je cestní síť. To už cestní síť v podstatě není, děti si tam berou kousky a staví si z toho hrady,“ řekl úvodem primátor Petr Ryška (ODS a KDU-ČSL) s tím, že změna podoby parku bude mít několik etap, cesty se opraví hned v první. Navzdory dřívějším předpokladům se však zdá, že bude potřeba najít peníze na úpravy v městské kase. Dělníci by se pak měli dát do práce ještě v létě, nejpozději na podzim.
Následně si už vzal slovo architekt Tomáš Richter a přestavil svůj návrhový koncept. Má v plánu posunout chodník v aleji o dva a půl metru do silnice místo stávajících parkovacích ploch, zrušit zelený pás před domy a tam vyznačit nová parkovací místa. V okolních ulicích budou parkovací místa vyznačená tak, aby projíždějící řidiči museli kličkovat a tím museli přirozeně zpomalit. To v následné diskuzi ocenili rodiče, někteří ale varovali, že mohou mít problém projet hasiči nebo popeláři.
Středa, 10. prosince 2025, 17:55
Dlouhá a pestrá minulost a neutěšená současnost. To vystihuje jeden z jihlavských parků – park M. R. Štefánika. Ten v nadcházejících měsících čeká revitalizace. A právě ta byla předmětem setkání s občany v minulém týdnu. Odborníci z jihlavské...
Na osobnost M. R. Štefánika by měl odkazovat mlhovač, který bude symbolizovat Slunce a kolem něj obíhající planety. Jeden z přítomných však varoval, že jižní státy začínají mlhovače zakazovat kvůli zdravotním rizikům. Změní se i umístění kontejnerů, které jsou nyní neorganizovaně, nově budou mít své místo na začátku a na konci parkovacích míst.
V následné diskuzi se lidé ptali, jestli se změní počet parkovacích míst. Sníží se, nicméně neměl by to být problém. V noci bývají kolem parku volná místa, když se zrovna nehraje hokej nebo není jiná akce v hale. „Neměl jste nám stavět Horáckou arénu,“ dobíral si architekta v nadsázce jeden z Jihlavanů. „Se starým zimákem to bývalo stejné,“ reagovala jeho sousedka a ostatní jen souhlasně přikývli.
Středa, 3. prosince 2025, 19:25
Kritice na sociálních sítích byl v poslední době často podroben stav, v jakém se aktuálně nachází jihlavský park M. R. Štefánika, jenž najdeme v blízkosti ZŠ T. G. Masaryka. Město zde plánuje revitalizaci, k dispozici má první návrh studie. A včera...
Téma byla bývalá požární nádrž, která dříve fungovala jako bazén. Ta je nyní zasypaná pískem a bylo by extrémně drahé konstrukci vykopat. Proto architekt přemýšlel o tom, že by tam mohlo být dětské hřiště. Nevýhodou bylo, že je to místo na slunci a bylo by třeba řešit stínění. Možnost držet tam vodu zavrhl, protože by voda nevsakovala do okolí. Separátní konstrukce s pozůstatky bazénu a moderními prvky by byla neúměrné drahá, překrytí zeminou, které by mohlo vysychat, zase riskantní.
Richterovi se tak nejvíce líbí jiný záměr. „Původní bazén bychom použili jako základ, trochu ho ořezali, dali na to tak dva schody a vytvořili takové zapuštěné multifunkční hřiště. Ale je to k diskuzi,“ řekl. Nicmcéně ve svých představách počítá s tím, že by tyto pobytové schody byly v noci podsvícené, stejně jako lavičky a další mobiliář.
Svůj návrhový koncept označil jako Návrat k divočině. Toulání divočinou zahrnuje okruh, který lze obejít. Druhý rozměr bude neformální hra označená za dobrodružství v divočině. Jde o nejrůznější přírodní prvky v parku, které mohou děti využít k hraní.
Procházka v divočině pak myslí na soužití rodin s dětmi s pejskaři. „Chtěli jsme se vyvarovat cedulkám se zákazy, chtěli bychom, aby se v parku cítili dobře nejen lidé, ale i pejskové,“ vysvětlil Richter. Místní se následně shodli, že pejskaři v lokalitě jsou slušní a uklízí. Mezi alejí a otevřeným parkem pak budou piknikové stoly, má jít o prostor pro setkávání.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?
Celý park je malý a k ničemu. Bude to nakonec oáza pro bezdomovce. I když je chápu.