<

Aktuálně

Na operačních sálech jihlavské nemocnice je nové vybavení, usnadní každodenní práci více...

Policie na Vysočině zastavila řidiče, který dlužil čtvrt milionu. Na místě zaplatil více...

Mladému řidiči se zřejmě smekla noha. Na parkovišti naboural BMW i Audi více...

FOTO: Dopravní policisté soutěžili, řízení křižovatky se obešlo bez excesů

Autoři | Foto Martin Singr

Řízením křižovatky před jihlavským supermarketem Tesco dnes skončila soutěž vysočinských dopravních policistů. Než se dostali do ostrého provozu, museli napsat testy z pravidel silničního provozu a z odborných znalostí právních předpisů, které se týkají dopravní policie. Také už za sebou měli jízdu zručnosti na polygonu.

Po jedenácté hodině dopolední není provoz v Brněnské ulici ničím výjimečný. Když se ale řidič blíží ke křižovatce, vidí blikající oranžové světlo na semaforu. Uprostřed frekventované křižovatky pak stojí regulovčík a jasnými pohyby dává najevo, kdo má zrovna jet a kdo stát. Pokud řidič tápe, pomůže si policista pohybem ruky, případně píšťalkou, a doprava nijak nekolabuje.

Soutěže dopravních policistů se zúčastnilo dvanáct mužů a dvě ženy. Zvítězil Lukáš Tůma z dálničního oddělení Velký Beranov, druhý byl Zdeněk Zíka z dopravního inspektorátu Pelhřimov a třetí Jakub Nováček z dopravního inspektorátu Jihlava.

Po chvíli do křižovatky rozvážným krokem přijde další policista s regolkou na hlavou, dotkne se kolegy, a ten odchází. Nový regulovčík pak zapíská a začíná řídit dopravu. Má na starosti nejen auta, policejní mluvčí Dana Čírtková u této příležitosti připomíná, že se chodci často mylně domnívají, že pro ně signalizace regulovčíka neplatí. I proto stojí u přechodů další policisté.

Každý ze čtrnácti regulovčíků řídí provoz několik minut, po půl dvanácté je hotovo, semafor začíná opět fungovat a policisté hromadě odjíždějí. Zkušenost, kterou si osvěžili, se jim může hodit. Do akce musí obvykle ve chvíli, kdy jsou nefunkční semafory a při silném provozu by se křižovatka stala neprůjezdnou. „Jde zejména o ty nejfrekventovanější křižovatky na průtahu městem. Když se před lety stavěl City Park, tak policisté řídili tuto křižovatku v určitém období denně,“ vzpomíná Čírtková.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky soutěž, dopravní policie, regulovčík, křižovatka

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.