Jihlavskou Bránu Matky Boží, dominantu stejnojmenné ulice, čekají rozsáhlé opravy. Hlavní důvod je zřejmý - v cementu využitému ve stavbě je zadržována vlhkost, která symbol Jihlavy postupně poškozuje. O opravách brány v úterý 20. května debatovali odborníci s veřejností.
Diskuze ukázala rozpolcené názory obyvatel Jihlavy a jejích zastupitelů. Řada lidí by si přála zachovat dosavadní kamennou vizáž věže, zatímco zastupitelé se přiklánějí k názoru, jenž zahrnuje opravu v podobě nové omítky, která by měla lépe chránit a představovat symbol Jihlavy.
Poslední dochovaná z pěti jihlavských bran je Brána Matky Boží. Její podoba, jak ji známe dnes, je zachovaná již od roku 1924. „Tehdy vládní komisař – funkce srovnatelná s dnešním tajemníkem úřadu – naléhal na svůj stavební úřad, aby něco udělali s opadávající omítkou,“ uvedl Jiří Neubert, pracovník Jihlavského architektonického manuálu. Dále podotknul, že tenkrát úřad zvolil nejjednodušší řešení – odstranění omítky na spodní části brány.
Součástí oprav by mělo být například odstranění cementového spárování a celoplošné omytí a zpevnění povrchu kamene. Dále podle náměstka primátora Petra Piáčka (ODS a KDU-ČSL) bylo v roce 2019 odhaleno, že cementovými spáry je uzavřená vlhkost, která se dostává do kamene, kterému neprospívá. To byl důvod, kvůli kterému bylo navrženo omítnutí věže.
Důležitou změnou exteriéru by měla být již výše zmiňovaná omítka vnějších kamenných částí, kterou ředitel telčského pracoviště Národního památkového ústavu Libor Karásek označil za nejjednodušší, nejsprávnější a nejbezpečnější. Připustil, že se před sto lety řada staveb takto upravovala z romantických představ. „Ale tady to není purismus, tady to je nějaké řešení, které nebylo technicky správné, ale bylo v tu chvíli nejjednodušší," uvedl Libor Karásek.
Za zachování nynější kamenné podoby brány se přimlouvali i jihlavský radní Jaroslav Huňáček (ODS a KDU-ČSL) nebo náměstek primátora Radek Popelka (ANO). „Pro Jihlaváky je to symbol," řekl náměstek Radek Popelka. Na setkání zaznívaly názory, že by měly být porovnány náklady obou variant oprav. Podle odborníků by ale v případě ponechání kamenného vzhledu bylo potřeba udělat do zdiva masivnější zásah.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám