sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Vysočina dá statisíce na udržení podpory bydlení sociálně slabých v Jihlavě

Kraj Vysočina pomůže udržet pilotní projekt podpory bydlení sociálně slabých rodin v Jihlavě. Před dvěma lety město poskytlo byt 12 domácnostem, které žily ve špatných podmínkách nebo na ulici a zajistilo jim pomoc charity. Dotovaný projekt Bydlení především (Housing First) ale letos končí a v evropských fondech zatím nelze žádat o další peníze.

Na překlenutí výpadku v příštím roce dostane charita od kraje rozhodnutím jeho zastupitelstva nejméně 445 tisíc korun, případně až milion, pokud nesežene jinou dotaci.

Obyvatelům bytů pomáhají dva pracovníci Charity. Aby mohli v práci pokračovat, požádala Charita o dotaci také v programu Úřadu vlády ČR zaměřeném na prevenci sociálního vyloučení. Pokud uspěje, příspěvek kraje se úměrně sníží. O krajské dotaci Charitě rozhodli zastupitelé kraje 28 hlasy. Proti hlasovali dva zastupitelé a sedm se hlasování zdrželo.

Poskytnutí dotace v diskusi kritizovali zástupci opozičního hnutí ANO. Jiří Pokorný (ANO), který je zastupitelem kraje i Jihlavy, označil projekt Housing First za příliš drahý. „Dle mého soudu je dlouhodobě neudržitelný a spíše by město Jihlava nebo obecně města v Kraji Vysočina měla hledat jiné cesty, jakým způsobem toto řešit," řekl Jiří Pokorný.

Řada výhrad i u hejtmana 

Náklady dvouletého projektu byly podle radnice okolo čtyř milionů korun, město se na nich podílelo pěti procenty. Podle Pokorného byly skutečné náklady podstatně vyšší, například i kvůli tomu, že obyvatelé v těchto městských bytech platí za metr čtvereční 80 korun měsíčně, zatímco komerční nájemné je podle zastupitele i dvojnásobné.

Hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO), který je rovněž i jihlavským zastupitelem, řekl, že i on má k projektu řadu výhrad. Zároveň uvedl, že jde o pilotní projekt a jeho výsledek by mohl být příkladem pro další města, ať už pozitivním nebo negativním.

V padesátitisícové Jihlavě našli sociální pracovníci před dvěma lety 235 domácností v bytové nouzi. Byli to například obyvatelé žijící na ubytovnách, u známých i na ulici, řada z nich čelila exekuci. Z nich město vybralo losem 12 domácností, které se stěhovaly do městských bytů. Radnice letos v září uvedla, že dva roky si bydlení s regulovaným nájemným udrželo devět domácností, ve zbývajících třech bytech se obyvatelé změnili.

Ohodnoť článek

Štítky sociální, správa, byty, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.