pondělí 12. dubna 2021 Julius

Vedení Jihlavy má připravený návrh rozpočtu na rok 2021. Na jaké plány se nedostane?

Jihlavští zastupitelé na svém poslední letošním zasedání budou mimo jiné projednávat také připravený rozpočet na rok 2021. Už teď je ale jasné, že pokud by prošlo zrušení superhrubé mzdy, pro město Jihlava by to znamenalo snížení daňových příjmů ve výši dalších asi 20 milionů korun. Připravený rozpočet na rok 2021 se kvůli tomu ale nebude v tuto chvíli upravovat.

„Pokles příjmů v roce 2021 oproti roku 2020 není možné jednoduše vysvětlit. Jednoduchá odpověď může být zavádějící, protože se nám do rozpočtu promítá převzetí vodohospodářské infrastruktury (VHI),“ vysvětluje Jan Jaroš, vedoucí ekonomického odboru na jihlavské radnici.  

Návrh příjmů pro rok 2021 je tak podle něj sice na úrovni 101 % schváleného rozpočtu 2020, ale vedení města reálně počítá s poklesem příjmů asi o 8 %. Důvodem je skutečnost, že pro rok 2021 jsou zcela nově rozpočtovány příjmy související s vodohospodářskou problematikou. „Ty obohacují příjmovou stránku rozpočtu o 100 milionů korun. Daňové příjmy uvažujeme na úrovni 90 % schváleného rozpočtu 2020,“ doplňuje mluvčí Jihlavy Radovan Daněk.

Úspory město Jihlava hledá průřezem všemi oblastmi a dotýkají se jak běžných, tak zejména kapitálových výdajů. Dotkne se to také některých plánovaných investic v příštím roce. „Ale pozor, stejně jako u otázky příjmů nám celkový pohled na rozpočet ovlivňuje převzetí VHI,“ upozornil Jaroš.

Rozhodne dotace z norských fondů 

Pokud bych podle jeho slov město nemělo vyšší příjmy z VHI, pak by nemohlo takový objem investic provést. Objem finančních prostředků plánovaných pro investice a projekty je na úrovni 125 % schváleného rozpočtu na rok 2020, nicméně jen díky tomu, že může město zapojit nové příjmy v oblasti vodohospodářství.

„Tyto příjmy pokryjí vodohospodářské investice v návrhu rozpočtu na rok 2021. Bez toho by byl plán investic a projektů na úrovni 77 %. Součástí návrhu rozpočtu jsou navíc prostředky ve výši 50 milionů korun na projekt Obnova domu Masarykovo náměstí 21. Tato akce však v návrhu rozpočtu na rok 2021 zůstane pouze v případě, že bude rozhodnuto o poskytnutí dotace z norských fondů,“ upřesnil Daněk k jednomu z plánů na příští rok.

Z jakých plánů sejde? 

Už je také zřejmé, že na některé původně plánované projekty se nedostane. Z rozpočtu vypadla třeba rekonstrukce sportovní haly na Okružní ulici, cyklostezka R08 Jihlava-Pávov. Vypadla i rekonstrukce atletické dráhy včetně sektorů na stadionu Na Stoupách, kde se nakonec bude opravovat pouze dráha, a také na stavební úpravy stávajícího výrobního areálu Modety půjde zatím pouze 4,5 milionu korun.

„Dokončí se však projekty na rekonstrukci Masarykova náměstí a v příštím roce by měly proběhnout první změny zeleně a výsadba nových stromů na náměstí,“ zakončil s optimističtějším výhledem mluvčí Daněk.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com | Zdroj Magistrát města Jihlavy

Štítky rozpočet, návrh, investice, 2021, zastupitelstvo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.