Světelské sklárny Crystalite Bohemia zvyšují export do Turecka, kde získaly významného obchodního partnera. Letos mu dodají nápojové sklo za více než milion eur (v přepočtu přes 27 milionů korun). Objednal si výrobky z nové skloviny obohacené o titan, kterou sklárny používají od počátku tohoto roku. ČTK to sdělil obchodní ředitel skláren Tomáš Fiřt.
Turecká společnost Madame Coco ze Světlé odebere 650 tisíc kusů skla s leptaným dekorem. „Je to pro nás významný skok, dosud jsme v Turecku spolupracovali pouze s menšími distributory,“ uvedl Fiřt. Nový partner je podle něj klíčovým hráčem na tureckém trhu s nápojovým sklem a vlastní i maloobchodní síť s více než 80 pobočkami. „Očekáváme, že objem objednávek od tohoto zákazníka v příštím roce dosáhne až 1,5 milionu eur,“ uvedl.
Sklárnám se tak podle Fiřta daří nahrazovat trhy ztracené v uplynulých letech, zejména v Rusku a na Ukrajině, ale i v dalších postsovětských republikách. Crystalite s ročním obratem kolem 930 milionů korun vyváží sklo do více než 70 zemí světa.
Výrobky ze skloviny s titanem jsou odolnější a vydrží více cyklů mytí v myčce. Světelské sklárny začaly tuto sklovinu zpracovávat jako první v ČR. V Evropě podle údajů firmy sklovinu s titanem používá už jen jedna další sklárna. Podle Fiřta se potvrzuje, že tato inovace rezonuje s rostoucí poptávkou ve světě. Proto se Crystalite Bohemia chystá letos ve Světlé instalovat dvě nové automatické linky, čímž se denní výrobní kapacita závodu zvýší zhruba o 100 tisíc kusů skla. V porovnání se současným stavem pak bude více než dvojnásobná.
Crystalite Bohemia funguje ve Světlé nad Sázavou v areálu někdejších skláren Sklo Bohemia, které v roce 2008 zkrachovaly. Závod koupil nynější majitel Lubor Cerva a na podzim 2009 obnovil strojovou výrobu nápojového a dekoračního skla. Včetně sklárny v Květné na Uherskohradišťsku vyrábějící ruční sklo zaměstnává Crystalite přes 800 lidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.