sobota 4. dubna 2020 Ivana

Ministr Vojtěch v Havlíčkově Brodě: Některé důvody odvolání ředitele Maška nebyly přesné

, aktualizováno 21. února 2020, 17:46

Některé důvody odvolání ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod, stavěl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na nepřesných informacích. Zásadní pro něho ale zůstává to, že bývalý ředitel Jaromír Mašek nesouhlasí s reformou psychiatrické péče, na které se většina odborné společnosti shodla. Novinářům to ministr řekl po dnešním jednání s vedením nemocnice. K jednání ho primáři a další pracovníci vyzvali poté, co k 16. únoru ředitele odvolal.

Prohlášení očišťující jméno bývalého ředitele, který v havlíčkobrodské psychiatrii dál zůstává jako lékař, vedení nemocnice požadovalo, jinak hrozilo stávkovou pohotovostí. Pro tu nyní podle Jiřího Konráda, který nemocnici do výběru nového ředitele vede, není důvod.

Za nepřesné označil ministr informace o fungování Centra duševního zdraví, které vzniklo v Havlíčkově Brodě v rámci reformy před třemi lety, nebo údajné porušování dohod při nepřijímání dětských pacientů. Dál se mu ale nelíbí přístup nemocnice k soudy nařízeným ochranným léčbám. Nemocnice pacienty někdy nepřijímá, nebo má na jejich příjem dlouhý pořadník.

Havlíčkobrodská psychiatrie se postavila za odvolaného ředitele Jaromíra Maška

Primáři a vedoucí pracovníci Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod, jejíhož ředitele k 16. únoru odvolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), chtějí s ministerstvem jednat o zklidnění situace v zařízení. Velká část personálu podle nich...

Nový ředitel nemocnice by mohl být podle Vojtěch jmenován na jaře. Přihlášky lze podávat do 18. března. Mašek, který v nemocnici pracuje asi 26 let, z toho 14 let jako ředitel, se přihlásit nehodlá. Vztahy se zřizovatelem - ministerstvem zdravotnictví by to podle něj jen zhoršilo. Byl by ale rád, kdy nemocnici vedl některý ze stávajících pracovníků, konkrétní jméno neuvedl. Nového ředitele z řad stávajících zaměstnanců by uvítal i Vojtěch. Odmítl spekulace, že by ministerstvo chtělo řízením pověřit některého ze svých úředníků.

Ministra přivítali lidé s transparenty

Vojtěch přijel do havlíčkobrodské nemocnice dnes okolo 11:00. V jejím areálu ho čekaly stovky lidí s transparenty na podporu odvolaného ředitele. Už dřív se za něj postavili někteří regionální politici nebo europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který Maškovo odvolání označil za nevěrohodně zdůvodněné. Podporuje ho také petice, kterou už podepsalo takřka 3500 lidí.

Ministr Vojtěch navštíví havlíčkobrodskou psychiatrii. Hrozí tam stávková pohotovost

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes dopoledne navštíví Psychiatrickou nemocnici Havlíčkův Brod zřizovanou ministerstvem. Její představitelé ho k setkání vyzvali poté, co k 16. únoru odvolal ředitele Jaromíra Maška. Mimo jiné nebyl...

Asociace komunitních služeb v oblasti péče o duševní zdraví (AKS), která stála u vzniku reformy psychiatrické péče, v prohlášení na svém webu uvedla, že reformu nelze zpochybňovat kvůli personální výměně jednotlivců. Odmítla, že by byla nekoncepční a nepřipravená. Reforma má většinu péče o duševně nemocné přenést do jejich přirozeného prostředí prostřednictvím Center duševního zdraví.

Autoři | Foto PN HB za Jaromíra Maška

Štítky odvolání, psychiatrie, Havlíčkův Brod, Adam Vojtěch, Jaromír Mašek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.