pátek 5. března 2021 Kazimír

Na Vysočině každý průměrně vytřídil 54 kilogramů papíru, skla a plastů

Na Vysočině se loni znovu zlepšilo třídění odpadu v domácnostech. Na jednoho obyvatele v průměru připadlo skoro 54 kilogramů vybraného papíru, skla, plastů a nápojových kartonů, o dva kilogramy víc než v roce 2017. Mezi kraji to bylo druhé největší množství, víc se těchto odpadů v přepočtu na hlavu vytřídilo jen v Královéhradeckém kraji, dnes řekl Josef Mojžíš ze společnosti EKO-KOM, která v ČR provozuje systém sběru a recyklace obalových odpadů.

V ČR je zatím podle společnosti na všechny tříděné komodity dostatečný odbyt. Problém je jen u barevných plastových fólií. „Které se v tuto chvíli na trhu druhotných surovin obchodují za nulovou nebo dokonce zápornou hodnotu," uvedl Josef Mojžíš.

Třídění odpadu se zlepšuje dlouhodobě. V porovnání s rokem 2007 bylo na Vysočině loňské množství vytříděného papíru, plastů, skla a nápojových kartonů v přepočtu na osobu vyšší o víc než 21 kilogramů, uvedl Mojžíš. Vysočina má podle něj nehustší sběrnou síť kontejnerů mezi kraji.

Jedno průměrné veřejně přístupné kontejnerové hnízdo slouží v současnosti pro 82 obyvatel," uvedl. Na Vysočině je rozmístněno skoro 26 600 barevných kontejnerů a menších nádob na tříděný odpad u domů.

Nejvíce papíru, nejméně skla 

Papíru loni v průměru jeden člověk žijící na Vysočině vytřídil 21,5 kilogramu, plastů 17,5 kilogramu a 14,5 kilogramu skla. Nápojových kartonů bylo ve stejné době v kraji v přepočtu na hlavu vytříděno 0,4 kilogramu.

Se společností EKO-KOM podporuje Kraj Vysočina třídění využitelných složek z komunálního odpadu 16. rokem. Jejich aktivity se kromě technické podpory třídění týkají výchovy a osvěty. EKO-KOM na ně tento rok dá 3,15 milionu korun a kraj 900 tisíc korun. Kraj Vysočina zároveň ve svém letošním grantovém programu rozdělí dva miliony korun mezi 31 projektů obcí a technických služeb, jež se týkají například zpevňování ploch pro kontejnery nebo pořizování dalších sběrných nádob.

V roce 2017 zaznamenal Český statistický úřad na Vysočině 192 700 tun vyprodukovaného komunálního odpadu. Na jednoho obyvatele v přepočtu připadlo 379 kilogramů.

Autoři | Foto Dolní Lukavice

Štítky odpady, třídění, domácnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.