Větším stavebním podnikům sídlícím na Vysočině stoupla v letošním prvním pololetí základní výroba o 5,9 procenta na 2,66 miliardy korun. V celostátním porovnání to byl podprůměrný procentuální růst, v ČR stoupla těmto firmám v prvních šesti měsících roku výroba meziročně o 8,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které poskytla jihlavská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ).
ČSÚ sleduje základní ukazatele stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci. Na Vysočině dávaly letos v prvním pololetí práci v součtu zhruba 3900 lidem. Jejich počet proti stejnému období vloni klesl o 2,5 procenta.
Mzdy ve stavebnictví na Vysočině během letošních prvních šesti měsíců stouply o 9,6 procenta na 31 457 korun hrubého měsíčně. O něco nižší průměrné platy byly ve stavebních firmách v sedmi krajích. Nejvyšší platy, měsíčně v průměru 41 742 korun hrubého, dávaly podniky sídlící v Praze. V celém Česku se mzda ve stavebních firmách meziročně zvýšila v průměru o 7,9 procenta na 35 340 korun.
Vloni za celý rok stavební výroba na Vysočině vzrostla o 13,9 procenta, zatímco v roce 2016 vykázala pokles o 18,5 procenta. Letošní růst je zatím v porovnání s minulým rokem méně výrazný. Investoři si přesto stěžují na nedostatek stavebních kapacit.
Některé radnice nesehnaly stavaře kromě menších i na některé velké zakázky. Například v Novém Městě na Moravě se v první polovině roku žádná firma neucházela o stavbu sportovní haly, jihlavská radnice nedostala tento měsíc žádnou nabídku na rekonstrukci střechy Horáckého zimního stadionu. V obou případech jde o zakázky za desítky milionů korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.