Lidí ochotných darovat bezplatně svou krev na Vysočině neubývá. V databázích jednotlivých pracovišť jsou tisíce aktivních dárců, kteří alespoň jednou za poslední dva roky přišli krev darovat. Nemocnice Jihlava má asi 4000 dárců a za loňský rok provedla přibližně 8500 odběrů krve, spotřeba transfuzních přípravků podle vrchní laborantky Ireny Francálkové mírně klesá.
Noví dárci nemocnici přibývají. Stejné je to i u ostatních pracovišť v kraji, proto nemají potřebu pořádat náborové akce.
„Dárců krve si maximálně vážíme. To, že občas někoho odmítneme, je v zájmu dobrého hospodaření s lidskou krví, abychom neměli přebytky, které bychom museli likvidovat,“ řekla Francálková. Nedostatek některé krevní skupiny je podle ní vždy jen velmi krátkodobý. Obecně je větší zájem o dárce skupiny 0+ a Rh negativní.
Třebíčské odběrní středisko je od roku 2001 detašovaným pracovištěm Transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno. Podle jeho vedoucí Petry Moravcové praktikuje systém regulovaného dárcovství krve. Dárce zve telefonicky i prostřednictvím sociálních sítí. „Mnoho dárců je z řad studentů, kteří se sami aktivně dožadují dárcovství v rámci školních aktivit,“ řekla Moravcová.
Havlíčkobrodská nemocnice odebere ročně asi 4 tisíce transfuzních jednotek. V novoměstské nemocnici na Žďársku se roční počet odběrů pohybuje od 3200 do 3500 a je závislý na spotřebě transfuzních přípravků. „V registru máme asi 4700 dárců krve, úbytek dárců po vyřazení z registru je plynule doplňováno příchodem dárců nových. Pro potřeby naší nemocnice máme v současnosti dárců dostatek, jejich pravidelné odběry zajišťujeme pomocí objednávkového zvacího systému,“ řekla vrchní laborantka z odběrního střediska v Novém Městě na Moravě Dana Vašková.
V případě zvýšené spotřeby konkrétní krevní skupiny jsou dárci krve osloveni telefonicky. „Máme velmi disciplinované dárce, takže s doplňováním zásob krve nemíváme větší problémy,“ dodala Vašková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.