Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Na Vysočině čekají na déšť chovatelé dobytka i pěstitelé dýní nebo kukuřice

Na Vysočině by se díky dešťům ještě mohly o něco zlepšit výnosy plodin určených na krmení dobytka. Zemědělské podniky na Vysočině mají druhý nejvyšší počet kusů skotu v Česku, o něco větší stáda jsou jen v Jihočeském kraji. Někteří chovatelé na Vysočině v anketě uvedli, že o snižování stavů kvůli menší zásobě krmiva na zimu neuvažují, další se budou rozhodovat asi až na podzim. Na vláhu čekají také pěstitelé dýní na Havlíčkobrodsku, plody jsou zatím menší.

Statek u Pipků v Nové Vsi u Leštiny je známý hlavně díky pěstování dýní.  „Taky čekáme na déšť,“ řekla Jaroslava Pipková. Dýně tam rostou na sedmi hektarech polí. „Ještě plodí celý srpen. Sucho přibrzdilo jejich růst. Déšť by tomu moc pomohl, minimálně té velikosti plodů,“ uvedla farmářka.

Zemědělské družstvo Kožichovice na Třebíčsku mělo letos mírně nadprůměrnou úrodu obilí a řepky, zatímco vloni se výnos kvůli suchu propadl o víc než polovinu. Nynější nedostatek vláhy ale působí starosti s krmnými plodinami, včetně kukuřice na siláž. „V podstatě jsme sklidili jenom první seče, jak z luk, tak z orné půdy u vojtěšky a jetele,“ řekl předseda představenstva Jaromír Krátký.

Kukuřici družstvo pěstuje na 450 hektarech pozemků. Sklízet ji zřejmě začne už v příštím týdnu, zatímco obvykle to bývá počátkem září. „Ten stav je tristní, protože prosychá a nevytváří se klasy,“ uvedl Krátký. Družstvo má 1250 kusů dobytka, z toho 600 dojnic. O snižování stavů v nejbližší době neuvažuje.

Každý den je zájem o seno nebo slámu 

„Určitě krmení je problém, ale je to katastr od katastru, tak jak chodí deště,“ řekl ředitel třebíčské agrární komory Karel Coufal. Předpokládá, že o případném snížení počtu dobytčat se budou chovatelé rozhodovat ke konci roku; kdyby teď začalo pršet, mohla by ještě narůst nějaká tráva. Případná redukce by se podle něj zřejmě týkala spíš skotu na výkrm než dojnic.

Farmář Pavel Srna hospodařící v Mirošově na Ždársku měl letos velmi pěknou úrodu obilí. „Ani tady nepršelo moc, ale v tu pravou chvíli. Když se nalívalo zrno, tak spadly dvě bouřky po sobě,“ řekl. Potvrdil velkou poptávku po krmivu pro skot a koně. „Každý den mi někdo volá, jestli mám slámu, jestli mám seno,“ uvedl.

V první půli roku byl chov skotu na Vysočině stabilní. Podle Českého statistického úřadu chovali zemědělci v kraji ke konci června 219 900 kusů, proti stejné době vloni o stovky víc. Na Vysočině se také pěstuje nejvíc krmných plodin. Zabírají 80 tisíc hektarů orné půdy, největší díl kukuřice, následuje jetel.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky sucho, déšť, chovatelé, zemědělství, úroda, počasí, Kraj Vysočina, dýně, dobytek, kukuřice, Česko, Jihočeský kraj, okres Havlíčkův Brod, ZD Košťálov a.s., Nová Ves u Leštiny, Český statistický úřad

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na Vysočině čekají na déšť chovatelé dobytka i pěstitelé dýní nebo kukuřice | Z kraje | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.