Již téměř před třemi lety, konkrétně v prosinci roku 2015, byla v Kraji Vysočina spuštěna první vlna kotlíkových dotací. Částka, kterou bylo možné rozdělit mezi fyzické osoby na výměnu starých kotlů na tuhá paliva za nové ekologické zdroje tepla, přesahovala 230 milionů korun. Z těchto prostředků bylo úspěšně zrealizováno 1960 výměn.
Největší zájem byl o kombinované kotle spalující uhlí i biomasu, které nainstalovalo 38,5 % příjemců dotace. Velký zájem byl rovněž o kotle na biomasu – 22,7 % a dále kotle na plyn – 13,7 %, tepelná čerpadla 13,2 % a kotle výhradně na uhlí – 11,8 %.
Začátkem roku 2017 byla v rámci 1. vlny vyhlášena další výzva k předkládání žádostí díky navýšení alokace ze strany Ministerstva životního prostředí o 23 milionů korun. V této výzvě bylo možné instalovat pouze zařízení využívající obnovitelné zdroje energie. Takto bylo úspěšně uskutečněno a proplaceno 244 výměn, přičemž polovina příjemců instalovala kotle na biomasu a polovina tepelná čerpadla.
„V současné době jsou všechna vyúčtování předložená příjemci 1. vlny kotlíkových dotací v Kraji Vysočina proplacena a celková částka, která byla do území na podporu zlepšení ovzduší zaslána, přesahuje 247 milionů korun“, shrnuje Pavel Pacal, náměstek pro regionální rozvoj a územní plánování.
Druhá vlna kotlíkových dotací byla spuštěna koncem roku 2017 a většina úspěšných žadatelů, kterých je v tuto chvíli přes 2000, je aktuálně ve fázi realizace výměny. O dotaci na výměnu zdroje tepla je v této výzvě stále ještě možné žádat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.