Aktuálně

Řidička se nevěnovala řízení, po nárazu do stromu zničila svojí Škodu Fabia více...

Lékaři mu dávali jen 90 dní, dnes jsou Tedíkovi tři roky a dál statečně čelí vážné nemoci více...

VIDEO: Na hradbách v Jihlavě jsou hudební prvky. Sluchátko, zvonkohra a xylofon více...

Požár paneláku v Pelhřimově. Hořela tam koloběžka, došlo k evakuaci 13 lidí více...

Inspekce na Vysočině prověřuje odběry vody do vodních elektráren

Autoři | Foto www.svetenergie.cz

Havlíčkobrodský inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje v kraji několik případů nadměrných odběrů vody malými vodními elektrárnami. Jejich provozovatelé mají nastavené určité limity, aby v době sucha říční koryto pod jezem nezůstalo bez vody, řekl dnes novinářům ředitel inspektorátu Jan Panský. Podrobnosti k těmto případům zatím inspekce nezveřejnila. Minulý rok uložila na Vysočině za všechny delikty poškozující životní prostředí 307 pokut.

Odběru vody vodními elektrárnami se inspekce v Česku věnuje několik let.  „Ale letos je to skutečně velice výrazné,“ řekl ředitel ČIŽP Erik Geuss. „I v době, kdy se stav vody limitně blíží hydrologickému suchu, i v této době mají subjekty tendenci z té řeky vzít jen proto, aby se jim točila turbína,“ uvedl.

Inspekci na odběry vodních elektráren podle Geusse upozorňují i vodáci. „Ti elektrárníci se na to už tady trochu adaptovali a dělají to tak, že třeba odebírají v noci,“ řekl Geuss. Doplnil, že inspekce se už kvůli tomu domlouvá i s energetickými firmami. „Abychom se dostali k tomu, že v době, kdy oficiálně není odebíraná žádná voda z toku, že se najednou v deset v jedenáct večer roztočí turbína,“ uvedl.

Havlíčkobrodský inspektorát dnes seznámil novináře se statistikami za minulý rok. Na Vysočině jeho inspektoři uskutečnili 1408 kontrol. Pokut při nich padlo 307. V právní moci je zatím 297 rozhodnutí o pokutách skoro za 9,4 milionu korun. V roce 2016 inspekce na Vysočině uložila 325 pokut za 11,3 milionu korun. Meziroční pokles celkové výše pokut vykázala ČIŽP i celostátně. Podle Geusse tato data potvrzují trend rostoucí disciplíny u větších podniků.

Největší pokutu na Vysočině dostala loni firma Parplando za neoprávněné uložení odpadní zeminy v havlíčkobrodské Havířské ulici. Postih činil 800 tisíc korun. Druhou nejvyšší sankci, 520 tisíc korun, dala inspekce firmě Aquasys za nepovolené kácení dřevin na ploše nejméně 1400 metrů čtverečních a zavezení mokřadu.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky elektrárna, kontrola, ČIŽP, inspekce, Kraj Vysočina, vodní elektrárna, Česká inspekce životního prostředí, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.