Třídění odpadu má skutečně smysl. Důkazem je fakt, že Vysočina je mezi kraji na pomyslném druhém místě. V loňském roce vytřídil každý obyvatel Kraje Vysočina 21,3 kilogramu vytříděného papíru, 16,2 kilogramu plastů, 14 kilogramů skla a půl kilogramu nápojových kartonů. To je tedy celkem 52 kilogramů vytříděného odpadu, což je o 5 kilogramů více, než je průměr ČR.
„Od roku 2004 společně podporuje Kraj Vysočina a Autorizovaná obalová společnost Eko-kom, a.s. oddělený sběr využitelných složek komunálních odpadů. Aktivity jsou od začátku zaměřeny na technickou podporu třídění odpadu a na environmentální výchovu a osvětu,“ informuje o hlavních cílech spolupráce krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský. Díky zmíněným číslům tak Kraj Vysočina obhájil v pomyslném hodnocení krajů stříbro, popsal srovnání Josef Mojžíš ze společnosti Eko-kom, a.s.
Tyto výsledky jsou velmi pozitivní a je patrné, že třídění odpadů není na Vysočině lidem lhostejné. To potvrzuje porovnání nejen s rokem 2016. Zlepšují se také dlouhodobé výsledky třídění. V roce 2007 činilo množství vytříděného papíru, plastů, skla a nápojových kartonů 32,5 kilogramů na osobu za rok. „Ve srovnání s rokem 2017 se tak průměrná roční výtěžnost zvýšila o 19,4 kilogramů. V Kraji Vysočina slouží lidem k třídění odpadů 24 765 barevných kontejnerů i menších nádob, které mají lidé přímo u svých domů. Výsledkem je nejhustší sběrná kontejnerová síť v rámci všech krajů ČR. Jedno průměrné, veřejně přístupné, kontejnerové hnízdo slouží v současnosti pro 88 obyvatel,“ dodává Josef Mojžíš.
Zajištění dostatečné hustoty a kapacity sběrné sítě i aktivní účast obyvatel na třídění odpadů přispívá k plnění cílů Plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina pro období 2016 až 2025 i legislativy v oblasti maximalizace třídění komunálních odpadů a omezování skládkování.
Vzdělávání zástupců obcí a předání aktuálních informací z oblasti nakládání s odpady bude realizováno prostřednictvím odborné exkurze do zařízení, kde se recyklují pneumatiky, stavební suť a kovy, ale i na tradiční odpadářské konferenci, která se uskuteční na začátku listopadu v Hrotovicích. Efektivitu sběru využitelných složek komunálních odpadů za období říjen 2017 – září 2018 posoudí i v letošním roce soutěž obcí s názvem My třídíme nejlépe 2018. Kraj Vysočina pak mezi vítěze soutěže v závěru letošního roku rozdělí finanční částku 360 tisíc korun.
Ve školách a obecních prostorech přibylo v loňském roce 795 kusů kartonových boxů na tříděný odpad. Do domácností pak bylo dodáno 15 840 sad tašek na třídění papíru, plastů a skla. V roce 2018 do těchto aktivit společnost Eko-kom, a.s. investuje částku téměř dva miliony korun.
Kraj Vysočina v loňském roce z grantového programu Odpady podpořil 66 projektů obcí a technických služeb na vybudování zpevněných ploch pod kontejnery, opravy stávající sběrné sítě, pořízení nových nádob za 3 miliony korun a v letošním roce bude červnové zastupitelstvo kraje rozhodovat o podpoře dalších 37 projektů v celkové částce 2 miliony korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.