Aktuálně

Také na Třebíčsku se změní jízdní řády, autobusy najedou o milion kilometrů ročně více více...

Sucho trápí také Vysočinu. Radní kraje vyzval obyvatele i firmy k šetrnému hospodaření

Autoři | Foto vodarenstvi.cz

Na Vysočině klesla kvůli suchu vydatnost lokálních vodních zdrojů, krajský radní Martin Hyský (ČSSD) proto vyzval obyvatele kraje i firmy k hospodárnému nakládání s vodou. Nedostatek dešťových srážek a nadprůměrně teplé jaro ale působí obdobné problémy i v dalších krajích Čech a Moravy.

 „Na území našeho kraje mají každoročně větší či menší problém s množstvím nebo kvalitou dodávané vody desítky obcí,“ uvedl dnes v tiskové zprávě Hyský.

Na Vysočině jsou dešťové srážky od začátku roku nižší, než je dlouhodobý průměr. Jen za období od února do dubna jich v krajině chybí asi 70 milimetrů, tedy 70 litrů na metr čtvereční. Přestože tento měsíc pršelo o něco víc, je situace pořád nepříznivá, a to i v porovnání s předchozími třemi suchými roky.

V grantovém programu Čistá voda, který se týká projektů na zásobování pitnou vodou a čištění odpadních vod, krajští zastupitelé kraje tento měsíc schválili rozdělení skoro sedmi milionů korun mezi 46 žadatelů z řad obcí.

Deficit se prohlubuje 

Menší množství sněhu z letošní zimy nedoplnilo chybějící vláhu v půdě a deficit se podle Hyského prohlubuje. Dešťové srážky v únoru, březnu a v dubnu se podle údajů kraje nerovnaly ani polovině dlouhodobého průměru.  Navíc je nezvykle teplé jaro. Zatímco dřív se průměrná dubnová teplota pohybovala okolo sedmi stupňů Celsia, letos v dubnu činila na Vysočině 12,5 stupně.

„Na sucho v letních měsících nebo na konci léta jsme už víceméně zvyklí, ale na květen se jedná o velký extrém,“ řekl Hyský k nynější situaci. Stavy vody jsou pod normálem ve většině vodních toků na Vysočině. Velmi nízké průtoky jsou podle údajů povodí například v Maršovském potoce nebo v říčce Šlapance u Havlíčkova Brodu. Nižší vydatnost mají místní zdroje podzemní vody.

Prameniště u Heraltic na Třebíčsku dodalo minulý rok nejméně pitné vody za poslední dvě desetiletí. Do vodovodu z něj plynulo něco přes 300 tisíc metrů krychlových vody, polovina dříve obvyklého množství, počátkem měsíce řekl ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky sucho, výzva, déšť, srážky, hospodaření, Kraj Vysočina, Martin Hyský, ČSSD, Česko, Morava, Vodárenská akciová společnost

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.