Záchranáři z Vysočiny budou moci zasahovat na území spolkové země Dolní Rakousy, a naopak jejich rakouští kolegové mohou přijet i k pacientům v českém pohraničí. Dohoda o spolupráci záchranných služeb, kterou zástupci obou zemí podepsali v rakouské městě St. Pölten, se týká také jihočeských a jihomoravských záchranářů.
Podle ředitelky krajských záchranářů z Vysočiny Vladislavy Filové jde především o využití letecké záchranné služby. Na rakouskou stranu budou z Vysočiny vyjíždět záchranáři především z Jemnice, Moravských Budějovic a Telče. „O co jde ale především, je využití letecké záchranné služby z Jihlavy, která má dosah do 20 minut do poměrně značné části hraniční oblasti Dolního Rakouska,“ řekla Filová.
Vysočina nemá na rozdíl od jižní Moravy a jižních Čech s Rakouskem společné hranice. Už nyní ale záchranáři z Vysočiny na jihu republiky zasahují, a obsluhují tak pohraniční oblasti, zejména v okolí obce Vratěnín na Znojemsku. „Svou činností tak dosahujeme až k hranici s Rakouskem. Proto jsme byli ke spolupráci přizváni,“ uvedla Filová.
Volající na tísňové linky v pohraničních oblastech se na Vysočinu nedovolají. Záchranáři z Vysočiny tak budou zasahovat až na vyzvání svých kolegů z jižních Čech a Moravy, případně Rakouska. Rámcovou smlouvu mezi Českou republikou a Rakouskem, která poskytování záchranářských služeb bez ohledu na hranice umožnila, podepsali před dvěma lety ministři zdravotnictví obou zemí. Cílem spolupráce bylo hlavně zkrátit dojezdovou dobu k pacientům, což je důležité pro záchranu života.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.