Nemocí způsobených klíšťaty je letos zatím na Vysočině méně než loni. Ke konci října onemocnělo letos v kraji klíšťovou encefalitidou 44 lidí. Loni ve stejné době registrovali hygienici 58 případů onemocnění. Sedmašedesátiletý muž ze Žďárska letos na následky onemocnění zemřel. Aktivita klíšťat je v poslední době na nízkém stupni, ale pokud bude příznivé počasí, mohou se ještě do konce roku další onemocnění objevit, řekla Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě.
Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky - únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí. Nejúčinnější ochranou je očkování.
Lymskou boreliózou onemocnělo na Vysočině k začátku letošního listopadu 407 lidí, loni za celý rok evidují hygienici 541 případů. Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování neexistuje, lidé se mohou chránit hlavně používáním repelentů a vhodného oblečení.
V zimě je podle hygieniků nejvhodnější doba pro očkování proti klíšťové encefalitidě. Lidé se mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech. Zdravotní pojišťovny na očkování přispívají.
Česká republika je dlouhodobě na prvních místech ve výskytu onemocnění klíšťovou encefalitidou v Evropě. Proočkovanost populace se pohybuje jen na úrovni do 25 procent. V sousedním Rakousku je to přitom okolo 80 procent. Kraj Vysočina je od roku 2006 v počtu případů klíšťové encefalitidy každoročně na druhém místě v Česku za Jihočeským krajem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.