Poslední tři roky se pohybují roční srážky na území Kraje Vysočina pod dlouhodobým normálem, což se projevuje na množství i kvalitě podzemních i povrchových vod. Tuto skutečnost letos pociťuje nejpalčivěji především východní a jižní část Vysočiny.
Podle Filipa Chuchmy z Českého hydrometeorologického ústavu situaci dokladuje fakt, že letos v létě téměř úplně vyschly například řeky Rokytná, Brtnice a velké problémy nastaly na řece Želetavě. Došlo ke snížení vydatnosti většiny zdrojů podzemních vod v kraji.
Za přítomnosti zástupců obcí, zemědělských i vodárenských společností a dalších byl „nastartován“ proces hledání účinných opatření, která by v optimální kombinaci ve střednědobém a dlouhodobém horizontu měla přispět ke snížení rizika nedostatku vody na území Kraje Vysočina.
„Je třeba se o sebe postarat přímo v regionech. Především některé obce už nemají čas čekat na jakákoli opatření, protože jim dochází pitná voda. Proto jsem navrhl zřízení pracovní skupiny, která v následujících měsících připraví návrh opatření jak preventivního, tak okamžitého charakteru, která budou následně předložena k realizaci. Jinou kapitolou jsou peníze na tato opatření. Nic není zadarmo, očekáváme pomoc od státu, ale i kraj deklaruje do budoucna opakované vyhlášení tradičních dotačních programů v oblasti vodního hospodářství v obcích na území kraje - grantového programu Čistá voda v rámci Fondu Vysočiny a dotací podle zásad zastupitelstva kraje,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.