neděle 17. listopadu 2019 Mahulena

Památky na Vysočině letos přilákaly méně návštěvníků než minulý rok

Památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) na Vysočině letos do konce září navštívilo přes 150 tisíc návštěvníků. V porovnání s loňskem je to však pokles o šest procent. Výsledek je ovlivněn hlavně tím, že v srpnu 2014 přešel poutní kostel sv. Jana Nepomuckého do správy církve.

Výnosy ze vstupného za stejné časové období dosáhly 9,1 milionu korun, což je meziročně přibližně o 900 tisíc korun méně. Nižší návštěvnost v porovnání s loňskem hlásí i hrad Kámen, který spadá pod správu pelhřimovského Muzea Vysočiny.

Výrazně klesla v porovnání s loňskem návštěvnost zámku v Telči. „Očekávali jsme, že daleko víc lidí přiláká celosezonní výstava věnovaná historii dětských stavebnic a stolních deskových her,“ řekl ČTK kastelán zámku Bohumil Norek. Podle ředitele českobudějovického pracoviště NPÚ Petra Pavelce návštěvnost v Telči klesá proto, že zámek nemá výrazné nové impulsy. „Telč pracuje dobře, ale relativně dlouho stejně jede v zajetých kolejích,“ uvedl k zámku v Telči Pavelec.  Potřebný impuls by podle něj mohla přinést avizovaná celková obnova zámku a vznik nových prohlídkových tras. Zámek by přibližně po pěti letech obnovy měl být otevřen celoročně.

ČTĚTE TAKÉ: Pohádkový zámek v Telči projde zásadní obnovou

NPÚ na Vysočině v současné době spravuje zámky v Telči, Jaroměřicích nad Rokytnou a v Náměšti nad Oslavou, a hrad Lipnici v Lipnici nad Sázavou. Pod správu hradu Lipnice patří také kostel sv. Víta v Zahrádce na Havlíčkobrodsku.

I přes pokles návštěvnosti zůstal letos telčský zámek s výrazným náskokem turisticky nejvyhledávanější památkou na Vysočině. Ve srovnání s loňskem zaznamenal nejvyšší procentuální nárůst, a to o 23 procent, zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. O pět procent se meziročně zvýšila návštěvnost zámku v Náměšti nad Oslavou. Tam měl podle kastelána Marka Buše úspěch hlavně cyklus akcí k oslavám výročí 450 let od zahájení stavby renesančního paláce na místě původního hradu. Kromě Telče mírně klesla i návštěvnost hradu Lipnice.

Hrad Kámen se známou expozicí motocyklů navštívilo letos do konce září kolem 15 tisíc lidí, což je meziročně přibližně o 800 méně. Podle pokladní Dany Kůrkové je zřejmě příčinou poklesu silniční uzávírka v obci, která trvala téměř celou sezonu.

Hlavní sezona v památkách NPÚ končí letos v neděli 1. listopadu. Během října je celotýdenní provoz kromě pondělků pouze na zámku v Telči. Ostatní památky otevírají jen o víkendech a v den státního svátku. Stejně jako loni budou mít ve středu 28. října děti do 18 let vstup na základní prohlídkové trasy všech památek spravovaných NPÚ zdarma. Během podzimních prázdnin 29.  a 30. října se na Vysočině k otevřené Telči připojí také zámek v Náměšti nad Oslavou.

Foto: www.czechtourism.com

Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.