Dnes, 11:08
Prezident republiky Petr Pavel pokračuje ve své dvoudenní návštěvě Vysočiny. Dnes má na programu oběd se starosty na téma dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. Na seznamu pozvaných však někteří aktivní starostové chybí.
Redakce Jihlavské Drbny dostala včera odpoledne informaci, že pozvaný nebyl ani Jan Kotačka (Spolupráce – aktivity), starosta Náměště nad Oslavou, místopředseda sdružení Energoregion 2020 zastupujícího 130 obcí a místopředseda krajského výboru pro výstavbu a bezpečnost Dukovan. „Překvapen jsem byl já i okolní starostové, kteří mi volali, proč tam nejsem a co vlastně mohou a nemohou říkat, co bych jim doporučil, aby pan prezident věděl,“ řekl Kotačka redakci Jihlavské Drbny.
Sám bere své nepozvání s nadhledem, s hlavou státu se může setkat jindy. Ví také, že dle pozvánky od hejtmana Martina Kukly (ANO) nemá být tématem u oběda akční plán k Dukovanům. „To je ale momentálně stěžejní věc, na které jsme tady dva roky pracovali. To je jako kdyby byl pracovní oběd k nové škodovce a nesmělo by se tam mluvit o motorech. To mi přijde zvláštní,“ divil se Kotačka.
Podle Kukly sice nelze zmínku o akčním plánu vyloučit, ale nemá být primárním cílem setkání opět tuto záležitost projednávat či řešit. „Jedná se především o pracovní diskusi se zástupci nejbližších obcí k aktuálním tématům souvisejícím s výstavbou nových bloků,“ předeslal. Kromě starostů sedmi nejbližších obcí do deseti kilometrů dostali pozvánku také v Třebíči a ve Valči, která je hostitelskou obcí. „Považovali jsme to za slušnost,“ podotkl Kukla s tím, že seznam hostů dále doplnila prezidentská kancelář.
Dle Kotačky určitě nejsou pozvaní všichni nejaktivnější starostové z dvacetikilometrového pásma kolem elektrárny. „Pan hejtman říká, že to má být vyjádření poděkování a podpory těm nejmenším obcím kolem Dukovan. Tomu rozumím, ale nejsem si úplně jistý, jestli je to správný výběr, pokud to má být pracovní oběd a ne společenský,“ zhodnotil
„Vzhledem k omezené kapacitě jsme stanovili určité výběrové kritérium – blízkost jednotlivých obcí k lokalitě Dukovany a snahu zapojit do diskuse především představitele menších obcí, kterých se plánovaná výstavba bezprostředně dotýká,“ reagoval hejtman. Chtěl dát starostům menších obcí signál, že i jejich slovo je slyšet a poděkovat za jejich práci.
Kukla zároveň připomněl, že se kdokoliv z regionu mohl s hlavou státu sejít při setkání s občany, které se konalo včera večer v divadla Pasáž Třebíč. Prezident v Jihlavě uvedl, že témata z regionů přenáší ministrům či přímo premiérovi. Kukla redakci Jihlavské Drbny ubezpečil, že i on je s členy vlády ve stálém a intenzivním jednání. Posun témat z kraje konkrétním ministrům ze strany prezidenta ovšem vítá. „Ale i v tomto směru se domnívám, že je důležité slyšet starostky a starosty i menších obcí,“ zdůraznil.
K celé záležitosti se vyjádřil také poslanec a bývalý ministr průmyslu z Vysočiny Lukáš Vlček (STAN). „Že kraj na setkání s prezidentem k dostavbě Dukovan nepřizval starosty, kteří se tématu aktivně věnují a zastupují desítky obcí, považuji za skandální,“ uvedl a pokračoval: „Babišova vláda zpochybňuje závazky vůči obyvatelům v okolí Dukovan, pro které jsme připravili jasný plán investic v podobě nových silnic, kapacit ve zdravotnictví nebo školství a podobně, abychom omezili negativní dopady dostavby. A přístup hejtmana tomu naprosto odpovídá. Místo toho, aby za místní bojoval, jen poslušně mlčí.“
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?