Aktuálně

Policie pátrá po muži, který v Havlíčkově Brodě napadl procházejícího kvůli výzvě k uvázání psa více...

Tragédie na Žďársku. Nehodu u Osové Bítýšky nepřežili dva lidé více...

Když je srdce na správném místě. Jihlavané přispěli do Sbírky potravin téměř dvěma tunami darů více...

ANKETA: Dukla odtajnila ceny vstupenek na příští sezónu. Do nové arény i za méně než dvě stě korun více...

Kraj dá na opravy památek téměř 20 milionů korun. Přispěje i obci Mnich

Autoři | Foto Národní památkový ústav

Kraj Vysočina přispěje ze svého fondu na opravu 82 památek asi 19,6 milionu korun. Podpoří například i opravu střechy kulturního domu obci Mnich na Pelhřimovsku, který se stal památkou před pěti lety. Dalších více než 600 tisíc korun dá na projektové dokumentace 19 dalších oprav památek. Novinářům to řekl hejtman Vysočiny Martin Kukla (ANO).

Objem peněz vyčleněných v dotačním programu Památky kraj postupně navyšuje. Přesto to nestačí. Zájem o příspěvek na opravy je každoročně vyšší. Letos bylo přijatých žádostí na opravy 109, tři nebyly kvůli administrativní chybě vůbec posuzované, na 24 zájemců se nedostalo.

Obec Mnich patří mezi žadatele, kteří obdrží nejvyšší dotaci, jež je 400 tisíc korun. Stejnou částkou přispěje kraj 11 dalším památkám. Podle místostarosty Mnichu Michala Diviše budou ale náklady na opravu střechy a krovu kulturního domu několik milionů korun. Přesná částka ještě není známá, protože výběr dodavatele obec zatím neukončila. Rozpočet obce s asi 400 obyvateli je okolo 22 milionů korun.

Autorův osobitý styl 

Kulturní dům v obci Mnich byl postavený mezi lety 1948 a 1950 podle projektu architekta, malíře a scénografa Jiřího Krohy nedaleko Památníku slovanského bratrství, který připomíná střet místního obyvatelstva a partyzánů s ustupující německou armádou v závěru druhé světové války. Budova si do dnešní doby uchovala svoji neporušenou hmotu. Podle památkářů představuje autorův osobitý přechodový styl mezi doznívajícím funkcionalismem a ještě nenastoleným socialistickým realismem s prvky surrealismu.

Stejnou částku jako Mnich dostane třeba žďárská farnost na restaurování dřevěných prvků ambitu kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, město Jemnice na další část restaurování interiéru hrobky rodu Pallavicini nebo spolek Tikkun Pacov na odkrytí a konzervování původní výmalby pacovské synagogy.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, správa, památky, Vysočina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.