Krajský úřad v Jihlavě přijal dnes za první dvě úřední hodiny více než 700 žádostí o dotaci na nový kotel. Přibližně polovinu přinesli lidé osobně, zbývající poslali elektronicky. Na otevření úřadu čekalo ráno v mrazu asi 230 lidí, většinou tam stáli několik hodin. Teď už žádostí prakticky nepřibývá, řekl náměstek hejtmana Pavel Pacal (Starostové pro Vysočinu).
Kraj v této dodatečné výzvě dělí skoro 24 milionů korun. Podporu ale mohou získat pouze domácnosti, které se rozhodnou topit čistě biomasou nebo tepelným čerpadlem.
Termín pro ukončení přijímání žádostí není stanoven. Pacal však předpokládá, že kdo chtěl o dotaci požádat, už tak učinil.
Kraj přijímal žádosti od 8 hodin. Lidé čekající před úřadem ve frontě byli odbaveni za 26 minut. „Podle našich záznamů přišlo dnes ráno do datové schránky Kraje Vysočina v první minutě příjmů žádostí téměř 130 dokumentů,“ doplnil Pacal. U správně podaných žádostí nebude důležitý způsob podání, ale jeho přesný čas. Úředníci budou žádosti kontrolovat v následujících dnech.
První dva žadatelé, kteří dnes přinesli formuláře osobně, parkovali autem u sídla kraje od pátku, situaci sledovali celý víkend. Někteří další se k nim přidali v neděli, v čekání se střídali se svými blízkými. „Nejpočetnější skupina přišla dnes mezi 4:00 a 5:00,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.
ČTĚTE TAKÉ: Lidé na Vysočině mohou žádat o dotace na nové kotle. Rozdělí se skoro 24 milionů korun
Dotace mohou pokrýt 80 až 85 procent uznatelných nákladů na nový kotel, nejvyšší možný příspěvek činí 127 500 korun. Podle dřívějších propočtů kraje tak v nynější výzvě peníze postačí přibližně pro 190 žadatelů, kteří se v rodinném domě zbaví starého kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním a přejdou na topení biomasou nebo tepelným čerpadlem.
Schválených žádostí může být o něco více, pokud někteří lidé nebudou usilovat o nejvyšší možnou výši podpory. O dotaci se mohou hlásit i domácnosti, které už výměnu kotle podle těchto pravidel uskutečnily, a to od 17. prosince 2015.
Minulý rok už Vysočina na ekologičtější kotle od ministerstva životního prostředí dostala 238,8 milionu korun. Pacal předpokládá, že další výzvu bude moci kraj vyhlásit letos na podzim. Česká republika získala v Operačním programu Životní prostředí na výměnu kotlů do roku 2020 devět miliard korun. Vyměněno za ně má být postupně až 100 tisíc starých kotlů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.