Aktuálně

Řidička vyjížděla z parkovacího místa a poškodila čtyři auta. Dostala pokutu více...

Opilý čtrnáctiletý chlapec vzal dědovi klíčky od auta. Havárii nahlásila jeho matka více...

Andělé bez křídel. Fotografka chce chystaným kalendářem ocenit práci záchranářů více...

Lidé chtějí mít své jméno na fasádě arény. Koupili si už téměř sedm set panelů více...

FOTO: Jihlavou projíždí kamiony, i když nesmí. Denně padají desítky pokut více...

Trenér Vysočiny před startem sezóny: Týmu věřím, chceme být v horní polovině tabulky více...

DRBNA HISTORIČKA: Horko vyhání Jihlavany k vodě dvě staletí více...

Vysočina má tři nové památky. Selskou usedlost, básnický zámek i pozůstatek panské obory

Autoři | Foto se svolením portálu kudyznudy.cz

Venkovská usedlost v Borovnic, stavby u petrkovského zámečku a pozůstatek obory u hradu Roštejn jsou novými památkami v Kraji Vysočina. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Ilona Ampapová. Nemovitých kulturních památek jsou na Vysočině téměř 3000.

Selská usedlost v Borovnici na Žďársku

Usedlost v Borovnici na Žďársku stojí od druhé poloviny 19. století. Podle památkářů se vzhledem vymyká běžné představě selského stavení v regionu. Unikátní je zejména svým patrovým obytným domem s bohatě zdobenými neogotickými fasádami, pavlačemi, které lemují dům i hospodářskou část. Ojedinělá je i samostatná ohnivzdorná místnost s železnými dveřmi s kukátkem a zamřížovaným oknem s železnými okenicemi.

„Selská usedlost č. p. 36 v Borovnici představuje velmi dobře dochovanou a památkově mimořádně hodnotnou ukázku monumentálně koncipovaného zděného patrového vesnického stavení po polovině 19. století s čtyřstranným uzavřeným dvorem. Je cenným dokladem vývoje bydlení a dokumentuje život a způsob obživy majetnějšího hospodáře v oblasti Žďárských vrchů“, uvedl ředitel NPÚ v Telči Libor Karásek.

Zámeček Petrkov na Havlíčkobrodsku

Zámeček Petrkov na Havlíčkobrodsku je spojený s básníkem Bohuslavem Reynkem a jeho manželkou, francouzskou básnířkou a překladatelkou Suzanne Renaudovou. Zámeček, park a zahrada jsou památkou od roku 2009. Nyní se pod památkovou ochranu dostala i hospodářská přístavba, chlévy, sklep, studna a zahradní domek. Altán si nechal Reynek postavit v roce 1919. Celý areál je ve správě Památníku národního písemnictví a funguje v něm Česko-francouzské kulturní centrum.

Zbytky obory u hradu Roštejn

Památka u hradu Roštejn na Jihlavsku odkazuje k panské oboře vybudované nejpozději v druhé polovině 16. století. Obora zanikla až po roce 1945. V roce 2006 byla částečně obnovená, ale ne v původní velikosti. Připomínkou původního vjezdu do obory jsou takzvaná Žlutá vrata označovaná taky jako Řídelovská brána. Byla součástí ohrazení obory a teď se stala památkou.

„Žlutá vrata představují v lokalitě historického území Roštejnské obory jediný dochovaný autenticky situovaný architektonický prvek a dokládají historickou hranici obory tak, jak je zachycena na mapě z roku 1785,“ doplnil Karásek.

Hodnocení článku je 62 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Vysočina, památky, kultura, Národní památkový ústav

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.